Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
Sposób załatwienia sprawy :
Na wniosek użytkownika wieczystego.
W przypadku współużytkowania wieczystego wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności winni złożyć wszyscy współużytkownicy wieczyści danej nieruchomości.
Wniosek załatwiany jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
Termin składania wniosków - do 31.12.2012 r.
Wymagane dokumenty :
1. Wniosek
2. Załączniki:
- aktualny odpis z księgi wieczystej,
- dokumenty potwierdzające uprawnienie do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (dotyczy osób zwolnionych z opłaty za przekształcenie).
Dodatkowe informacje :
1. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przysługuje:
· osobom fizycznym, które były w dniu wejścia ustawy w życie czyli w dniu 13.10.2005r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych, lub są następcami prawnymi takich osób,
· osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego lub ich następcom prawnym,
· spółdzielniom mieszkaniowym będącym właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
2. Osoba, która nabyła prawo własności zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
3. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje nieodpłatnie na rzecz użytkowników wieczystych oraz ich następców prawnych :
· którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów przed dniem 5.12.1990r.
· które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26.10.1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. nr 50, poz.279)
4. Osobom fizycznym udzielana jest 95% bonifikata od opłaty z tytułu przekształcenia uzytkowania wieczystego w prawo własności.
5. Opłata z tytułu przekształcenia może zostać rozłożona na raty na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.