Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
Sposób załatwienia sprawy:
Na wniosek użytkownika wieczystego.
W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie.
Wniosek załatwiany jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek
2. Załączniki:
- dokumenty potwierdzające uprawnienie do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (dotyczy osób zwolnionych z opłaty za przekształcenie).
Dodatkowe informacje :
1. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przysługuje:
- osobom fizycznym i prawnym, będącym w dniu 13.10.2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości,
- osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego także tym, którzy nabyli udział w użytkowaniu wieczystym po dniu 13.10.2005 r. Z żądaniem przekształcenia muszą wystąpić wszyscy użytkownicy wieczyści. W razie braku zgody stosuje się odpowiednio art. 199 Kodeksu cywilnego,
- spółdzielniom mieszkaniowym będącym właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, będącym użytkownikami wieczystymi w dniu 13.10.2005 r. oraz ich następcom prawnym.
2. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest odpłatne. Wysokość opłaty stanowi różnicę pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego.
3. Od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku jednorazowej zapłaty opłaty za przekształcenie zgodnie z Uchwałą nr XXIV/148/2012 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie udzielania bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Wołów, może zostać udzielona bonifikata na wniosek użytkownika wieczystego.
4. Opłatę należną dotychczasowemu właścicielowi z tytułu przekształcenia, rozkłada się, na wniosek użytkownika wieczystego, na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.
Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
5. Zgodnie z Uchwałą nr XXVI/172/2012 Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie wysokości oprocentowania rozłożonej na raty, nieuiszczonej części opłaty ustalonej decyzją w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, nieuiszczona, rozłożona na raty część opłaty będzie podlegała oprocentowaniu:
- przy okresie spłaty rat do 10 lat - równym trzykrotności stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski
- przy okresie spłaty rat do 20 lat - równym czterokrotności stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
Nie jest możliwe jednoczesne udzielenie bonifikaty i rozłożenie opłaty na raty.
6. Wierzytelność z tytułu opłaty rozłożonej na raty, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W przypadku przekształcenia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, związanego z odrębną własnością lokalu, hipoteka przymusowa obciąza nieruchomość lokalową osoby, na rzecz której nastąpiło przekształcenie. Podstawą wpisu hipoteki jest ostateczna decyzja orzekająca o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
7. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności podlega opłacie skarbowej (zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.). Opłata skarbowa za wydanie decyzji wynosi 10 złotych, dowód jej uiszczenia należy dołączyć do wniosku (załącznik do ustawy o opłacie skarbowej, cz. I poz.53). Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na konto Gminy Wołów, Bank Spółdzielczy w Żmigrodzie o/Wołów 82 9598 0007 0200 2013 2002 0001.
Jednostka odpowiedzialna :Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami
319 13 14 |
|
Tryb odwoławczy :
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu za pośrednictwem Burmistrza Gminy Wołów w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Podstawa prawna :
1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 83).
2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 518)
3. Ustawa z dnia 17 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
4. Uchwała nr XXVI/172/2012 Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie wysokości oprocentowania rozłożonej na raty, nieuiszczonej części opłaty ustalonej decyzją w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
5. Uchwała nr XXIV/148/2012 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 30 stycznia 2012 r. w sprawie udzielania bonifikat od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Wołów.