Protokół nr XXI / 2004
z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 30 czerwca 2004r.
W obradach sesji uczestniczyli: Burmistrz pan Witold Krochmal,
radca prawny – Dariusz Czułowski oraz Joanna Skura, zaproszeni sołtysi oraz publiczność.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej otworzyła obrady, stwierdziła quorum na podstawie, którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Ad pkt 2
Do porządku obrad nie zgłoszono pytań.
Porządek obrad został przyjęty.
Ad pkt 3
Do sprawozdania z działalności Burmistrza za okres od 14 maja 2004 r do 23 czerwca 2004r. nie zgłoszono pytań.
Ad pkt.4
Przewodnicząca poinformowała, iż protokół z obrad sesji z dnia 20 maja 2004r. został wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
Za przyjęciem protokołu głosowało 16 radnych za, 5 radnych nie brało udziału w głosowaniu.
Protokół został przyjęty.
Ad. pkt 5
Głos zabierali sołtysi:
Sołtys Krzydliny w związku z ostatnim fałszywym alarmem o podłożeniu bomby w szkole zwrócił uwagę na konieczność zabezpieczenia dla uczniów na przyszłość w takich wypadkach jakiegoś transportu.
Sołtys Łososiowic mówił o braku lamp w pobliżu posesji, które pozostały po PGR-ach.
Sołtys Boraszyna mówiła o problemie wodociągów.
Burmistrz ustosunkował się do przedstawionych problemów.
Ad pkt 6
Sytuację rolnictwa w Gminie Wołów w nowych warunkach funkcjonowania Unii Europejskiej omówił Burmistrz oraz zaproszony gość kierownik Biura Terenowego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Tadeusz Śmigielski,
Głos zabrał Burmistrz naświetlając problemy rolnictwa po wejściu do Unii Europejskiej. Poinformował, iż będąc członkami Unii tworzymy jeden, wspólny rynek rolny, w związku z tym cała otoczka prawno-organizacyjna rolnictwa uległa zmianie. Burmistrz przedstawił instytucje i jednostki, do których zadań należy dbałość o rozwój polskiego rolnictwa:
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do jej kompetencji należą renty strukturalne, dopłaty, dopłaty dla młodych rolników, fundusze pomocowe.
- Agencja Rynku Rolnego zajmuje się obrotem produktami mięsnymi, cukrem, mlekiem
- Powiat ma za zadanie zwalczanie chorób zakaźnych, ochronę roślin, rolnictwo ekologiczne, dopłaty do kredytów klęskowych.
- Gmina wspomaga wszystkie instytucje.
- Urząd statystyczny, ośrodki doradztwa rolniczego, izby rolnicze oraz Agencja Własności Rolnej, która gospodaruje nieruchomościami po likwidacji PGR-ów.
Jak przekazał Burmistrz Unia Europejska wprowadziła:
- bezpośrednie dopłaty do hektara,
- dodatkowe dopłaty wynikające z niekorzystnych warunków gospodarowania – obszar gminy Wołów został zaliczony do obszarów niekorzystnego gospodarowania,
- dopłaty do upraw /nie ma dopłat do ziemniaków konsumpcyjnych/
- renty strukturalne, warunki ubiegania się o nią to ukończone 55 lat przez rolnika, 10 lat gospodarowania oraz 5 lat opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze.
- dopłata do zalesiania gruntów porolniczych,
- dotacje na modernizacje gospodarstwa.
Ponadto Gmina może starać się o pozyskanie funduszy strukturalnych.
Interwencja w skupie zbóż rozpocznie się po 1 listopada - min. dostawa to 80 ton. Nie ma jeszcze informacji, co do lokalizacji magazynów.
Jak poinformował Burmistrz w naszej gminie jest 1101 gospodarstw do 1 ha, 5-7 dużych gospodarstw, których areał jest równy wcześniej wymienionym. Burmistrz wyraził swoje przekonanie, iż za ok. 20-30 lat struktura agrarna na pewno ulegnie zmianie, powstaną duże gospodarstwa rolne.
Następnie głos zabrał pan Śmigielski. Na wstępie udzielił informacji o programie IACS, Poinformował, iż identyfikacja zwierząt powinna objąć wszystkie ich grupy.
Następnie zobrazował, jak przedstawiało się zainteresowanie rolników w naszej gminie dopłatami unijnymi. Biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków uplasowaliśmy się na 6 miejscu w województwie. Wnioski o dopłaty złożyło 86% rolników, 94 % o nadanie numeru ewidencyjnego przez biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Największe zainteresowanie agencja notuje rentami strukturalnymi.
Rady Benedykt spytał, jak przedstawia się sytuacja rolników, którzy już mają rentę, czy dostaną w związku z tym do niej jakieś wyrównanie. Pan Śmigielski poinformował, że osoby które już mają świadczenia nie mogą się o nie ubiegać.
Zaproszony gość opuścił obrady sesji.
Głos zabrał radny D. Chmura, który zwrócił uwagę, iż radni powinni otrzymywać materiały dotyczące tematu przewodniego sesji. Spytał również, jakie działania Burmistrz zamierza podjąć na rzecz zmniejszenia bezrobocia w rolnictwie.
Jak wypowiedział się Burmistrz możliwość przekazania gospodarstwa w zamian za renty to najlepsze rozwiązanie, po za tym gmina prowadzi proinwestycyjną politykę finansową.
Radny A. Nejman również przypomniał, iż radni mieli dostawać materiały na piśmie.
Radny nie widzi sensu takiego rozprawiania o temacie wiodącym sesji. Spytał, czy komisje mają jakieś wnioski, co do omawianego tematu i jednocześnie stwierdził, iż to, że ich nie mają jest zrozumiałe, gdyż nie miały, nad czym debatować. Stwierdził, iż opozycja powinna się pewnymi sprawami zainteresować. Poinformował, iż zgłosi ona swojego kandydata do komisji rewizyjnej.
Głos zabrał mecenas D.Czułowski stwierdzając, iż gmina nie powinna wykazywać władczych działań w zakresie własności rolnej. Tutaj można tylko wskazywać rolnikom rozwiązania, możliwości, a decyzja, co zrobi ze swoim gospodarstwem należy do samego rolnika.
Radny Chmura nadal obstawał przy swoim pytaniu, jakie działania zostaną podjęte w przyszłości przez Burmistrza. Burmistrz odpowiedział, iż tematem sesji nie jest rozmowa o problemach wiejskich a rolnictwo. Radny stwierdził, iż został przez Burmistrza obrażony.
Radny Nejman zwrócił się z zapytaniem do Przewodniczącej, czy radni na następną sesje otrzymają materiały dotyczące przewodniego tematu sesji,
Przewodnicząca udzieliła głosu Burmistrzowi który stwierdził, iż są to jego autorskie materiały, a informacje przekazuje w formie, jaką uważa za dobrą.
Radny Stankiewicz również był zadania, iż materiały powinny być udostępnione radnym przynajmniej w punktach.
Pan mecenas D. Czułowski poinformował, iż Burmistrz mógłby w ogóle nie brać udziału w dyskusji, to Rada decyduje o tym o czym będzie rozmawiać.
Radny Nejman stwierdził, iż Burmistrz nie występuje społecznie, a społeczeństwo chce wiedzieć, co burmistrz wymyślił.
Ad pkt 7
Projekt uchwały omówiła pani Joanna Mierzejewska - architekt przygotowująca plany zagospodarowania przestrzennego.
Poinformowała o zgodności planu zagospodarowania ze studium oraz o wprowadzonej autopoprawce na str. 5 w ust.6 pkt.4 polegającej na zmianie dotychczasowego brzmienia przepisu na