Protokół z obrad sesji
Rady Miejskiej nr L/2010
w Wołowie
z 2 czerwca 2010r.
Ad pkt 1. Obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie otworzyła Pani Danuta Jelec Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie.
Stwierdziła guorum na podstawie którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Ad pkt 2. Sesję zwołano na wniosek Burmistrza.
Do porządku obrad wpłynął wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wołowie o ujęcie w porządku obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie w dniu 2 czerwca 2010r. punktu: rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów.
Za wnioskiem głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Porządek obrad został przyjęty bez uwag.
Ad pkt 3.
Protokół z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 7 kwietnia 2010r. przyjęto bez uwag.
Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Protokół został przyjęty.
Ad pkt 4.
Protokół z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 27 kwietnia 2010r. przyjęto bez uwag.
Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Protokół został przyjęty.
Ad pkt 5.
Informację na temat powodzi w Gminie Wołów w maju 2010r. przedstawił Burmistrz.
Przekazał, że obecnie sytuacja powodziowa jest ustabilizowana, najpoważniejsze zagrożenie istniało w okolicach Tarchalic, Boraszyna, Domaszkowa i Prawikowa, gdzie akcja sztabu powodziowego trwała cały tydzień. Podlane zostały posesje przy ulicy Legnickiej w Lubiążu. Zwrócił uwagę na ofiarność mieszkańców Lubiąża i Wołowa. Dzięki ich pomocy uratowana została oczyszczalnia ścieków w Lubiążu oraz wiele gospodarstw przed zalaniem.
Powódź pokazała mankamenty systemu zarządzania kryzysowego.
Budowy i umocnień wymagają dojazdowe drogi do wałów powodziowych jak również same wały. Zmiany organizacji wymaga sposób gromadzenia zapasów na wypadek sytuacji kryzysowej.
Burmistrz zwrócił uwagę, że po powodzi potrzebna była pomoc materialna: opał, sprzęt sanitarny oraz wodny jak również niematerialna w postaci opieki psychologa. Obecnie trwa szacowanie strat.
Radny M. Cap przekazał, że z artykułów prasowych wynika, iż ludzie zagrożeni powodzią nie mieli żadnej pomocy.
Burmistrz przekazał, że skandalem jest żerowanie przez osoby nazywające się dziennikarzami na ludzkiej krzywdzie i tendencyjne opisywanie faktów. Każdy kto zgłosił potrzebę pomocy do Urzędu w miarę możliwości ją otrzymywał. Stąd niezrozumiałe jest przytaczanie przez prasę wyrwanych z kontekstu słów i przypisywanie osobom, które ich nie powiedziały.
Radny T. Siczek przekazał, że poziom gazety lokalnej „Kurier Gmin” jest skandaliczny i obraża mieszkańców Wołowa.
Radny Z. Posacki był zdania, że należy podjąć działania aby przeprowadzić prace konserwacyjne dla uczynnienia pracy śluz w Lubiążu.
Burmistrz wyjaśnił, że w tym celu należy rozpocząć odbudowę węzła wodnego Lubiąża. Dodał, że natychmiastowego działania wymaga zabezpieczenie działania erozyjnego zakola Odry przy ulicy Legnickiej w Lubiążu.
Radny J. Dziarski pytał czy podczas powodzi była potrzeba użycia służb mundurowych.
Burmistrz przekazał, że w akcji ratowniczej brały udział sekcje OSP, skazani i funkcjonariusze z miejscowego Zakładu Karnego.
Radny M. Cap podkreślił, że niezbędnym działaniem jest dokończenie budowy jazu w Prawikowie.
Radna A. Wróbel przekazała, że należałoby opracować plan postępowania miejscowej ludności cywilnej na wypadek sytuacji kryzysowych.
Burmistrz przekazał, że nad sytuacją na wałach czuwały służby gminne i Urząd posiada stosowne plany. Dodał, że korzystano z doświadczeń powodzi z 1997r. choć ta powódź była inna niż ostania: fala była niższa, ale stan wody utrzymywał się o wiele dłużej. Podziękował również Panu Andrzejowi Wachowi, radnego powiatowemu za fachową pomoc w pracach związanych z zabezpieczeniem wałów wzdłuż Odry.
Radny Z. Posacki pytał z jakiej pomocy mogą korzystać rolnicy którzy ponieśli szkody w wyniku powodzi.
Burmistrz wyjaśnił, że o pomoc można się ubiegać z trzech źródeł:
- z ANR,
- z banków z postaci tanich kredytów oraz
- w zależności od areału gruntów rolnych - pomoc ze środków Wojewody
- bądź można zwrócić się o umorzenie podatku do Gminy.
Radny A. Benedykt pytał czy zostanie powołana komisja ds. szacowania strat.
Burmistrz wyjaśnił, że przedmiotowa procedura jest ustalana na wniosek Wojewody.
Pani Ewa Bal sołtys wsi Domaszków złożyła podziękowania Burmistrzowi Witoldowi Krochmalowi, Zbigniewowi Czerybie, Ireneuszowi Skorupskiemu, Ryszardowi Szelewie, Krzysztofowi Rzeszowskiemu, Janowi Druzgale, miejscowej młodzieży, funkcjonariuszom Służby Więziennej i skazanym za ofiarną pomoc podczas powodzi.
Pan Jan Marcinkowski sołtys wsi Rudno przekazał o konieczności naprawy szkód w drogach gminnych w lasach jakie postały przy wywózce drewna po ubiegłorocznej nawałnicy.
Burmistrz przekazał, że ta powódź pokazała, iż na zarządcach terenów gdzie przebiegają wały należy wymusić utrzymanie i utwardzenie terenu, w przeciwnym razie w razie sytuacji kryzysowej do części wałów nie ma dojazdu.
Radny Z. Posacki poinformował o konieczności remontu ulic: Wołowskiej, Św.Jadwigi i Nadodrzańskiej w Lubiążu.
Ad pkt 6. Do sprawozdania radni zadawali pytania.
Radny M. Cap pytał o zarządzenie nr 37/2010r.
Radny W. Stankiewicz pytał odnośnie postępu prac nad obwodnicą Wołowa.
Burmistrz wyjaśnił, że obecnie trwają prace projektowe.
Radny J. Dziarski pytał:
- o działania z Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym o środki pozyskane na odnowę obszarów miejskich,
- czy w podobnym zakresie Gmina podjęła współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Burmistrz wyjaśnił, że obecnie tylko jedna wspólnota korzysta z dofinansowania ze środków Unii.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec przekazała, że procedura pozyskania środków unijnych jest skomplikowana, wiąże się z koniecznością zaciągnięcia przez wspólnotę kredytu, a następnie wykonania inwestycji. A niepewność powodzenia inwestycji prowadzi do rezygnacji z tej formy dofinansowania, stąd wspólnoty niechętnie sięgają po tego rodzaju środki finansowe.
Radna A. Wróbel przekazała, że niektóre samorządy brały na siebie ciężar formalno prawny kredytowania nieruchomości.
Radny Ł. Ciołek pytał o rozstrzygnięcie odnośnie tzw. „ruskiego placu.”
Burmistrz wyjaśnił, że Gmina wygrała sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Następnie dodał, że Gmina podjęła działania zmierzające do przejęcia dworca PKP.
Radny D. Chmura zwrócił uwagę na konieczność rozwoju budownictwa socjalnego, przekazał, że osoby mieszkające w tzw, domach popowodziowych skarżą się na duże rachunki za prąd.
Radny J. Zygoń pytał o zarządzenie nr 57/2010r.
Burmistrz wyjaśnił, że zarządzenie dotyczy wyłączenia współwłasności na rzecz konkretnych podmiotów.
Ad pkt 7.
Stan oświaty w Gminie omówił Burmistrz.
Przekazał, że aktualnie trwają prace przy budowie sali gimnastycznej w Krzydlinie Wielkiej. Zaplanowano remont tylniej ściany elewacji w Gimnazjum Publicznym w Wołowie oraz budowę nowego boiska w ramach programu Orlik przy Szkole Podstawowej nr 2 w Wołowie.
Radny W. Stankiewicz pytał dlaczego nie utworzono obwodu wyborczego w Liceum przy Placu Sobieskiego.
Burmistrz wyjaśnił, że Gmina stara się zapewnić siedziby lokali w obiektach, które należą do Gminy.
Radny Z. Posacki pytał jakie inwestycje będą wykonywane w Szkole Podstawowej w Lubiążu. Burmistrz wyjaśnił, że nie będzie wykonywanych inwestycji w szkole w Lubiążu tylko remont dachu i przyłączenia kanalizacji.
Następnie Burmistrz przekazał, że Gmina podpisała umowę z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: w oparciu o tą współpracę będą prowadzone lekcje wychowania fizycznego z użyciem piłki EDU-BAL.
Ad pkt 8. Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Wołów na 2010 rok omówił Burmistrz wraz z autopoprawką. Zmiany dotyczyły zwiększenia planu zobowiązań, wydatków na budowę drogi w SSE w Wołowie oraz bieżących wydatków oświatowych na wniosek dyrektorów szkół.
Radny Janusz Dziarski pytał o powody zwiększenia limitu zobowiązań jakie może zaciągać Burmistrz.
Burmistrz wyjaśnił, że powodem zmian będą wydatki związane z aktualizacją planu zagospodarowania przestrzennego.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr L/372/2010r. Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 2 czerwca 2010r. w sprawie zmiany budżetu Gminy Wołów na 2010 rok w załączeniu.
Ad pkt 9. Projekt uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych omówił Burmistrz, uchwała dotyczy spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr L/373 /2010r. Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 2 czerwca 2010r. w sprawie emisji obligacji komunalnych w załączeniu.
O godzinie 15.30 obrady opuścił D. Chmura.
Ad. pkt 10. Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołowie do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Wołów omówił Burmistrz. Podjęcie uchwały jest konieczne aby MOPS w Wołowie mógł realizować wypłatę świadczeń.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr L/374 /2010r. Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 2 czerwca 2010r. w sprawie upoważnienia Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołowie w załączeniu.
Ad pkt 11. Projekt uchwały w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Krzydlinie Wielkiej, Krzydlina Wielka 27a, 56-100 Wołów omówił Burmistrz: szkoła będzie nosiła imię Janusza Korczaka.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr L/ 375 /2010r. Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 2 czerwca 2010r. w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Krzydlinie Wielkiej, Krzydlina Wielka 27a, 56-100 Wołów w załączeniu.
Ad pkt 12. Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów omówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec.
Z inicjatywą uchwałodawczą wystąpiła Komisja Rewizyjna po wnikliwej analizie przedmiotu sprawy.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr L/376/2010r. Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 2 czerwca 2010r. w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 13. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec odczytała wniosek mieszkańców ulicy Glinianej w Wołowie w sprawie remontu drogi.
Ad pkt 14.
Radny M. Cap zwrócił się z prośbą o montaż lamp w Proszkowej.
Radny Z. Posacki pytał w sprawie odbudowy kapliczki w Lubiążu
Burmistrz wyjaśnił, że przeszkodą w uzyskaniu zgody na odbudowę były braki formalne wniosku w zakresie własności gruntów.
O godz. 16.30 obrady sesji opuścił Jan Wiącek.
Radny Z. Posacki stwierdził, że przez takie działania Urzędu teren zarasta, jest zaśmiecany, a przy rozpatrywaniu wniosków podaje się nie merytoryczne argumenty. Następnie odniósł się do organizacji imprezy pn. „Oblężenie Klasztoru”.
Burmistrz wyjaśnił, że nie wydał zgody na organizację imprezy gdyż nie zostały zapewnione warunki bezpieczeństwa zgodnie z ustawą o imprezach masowych.
Radny M. Cap pytał w sprawie możliwości dowiezienia wywrotki tłucznia do Sławowic.
Radny J. Zygoń pytał o wycinkę drzew w parku na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Wojska Polskiego w Wołowie.
Wyjaśnień udzielił Burmistrz.
Ad pkt 15. W związku z zakończeniem obrad bieżącej sesji Rady Miejskiej w Wołowie Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Danuta Jelec w Wołowie podziękowała za przybycie i zamknęła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie.