Protokół nr XLVI/2010
z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie
z dnia 3 marca 2010r.
Ad pkt 1. Obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec. Powitała radnych, zaproszonych sołtysów oraz publiczność. Stwierdziła guorum na podstawie którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Nieobecni radni na sesji: Ł. Ciołek.
Ad pkt 2. Do porządku obrad nie zgłoszono uwag.
Ad pkt 3. Za przyjęciem protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 22 stycznia 2010r. głosowało 10 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 4.
Radny Z. Posacki pytał o: możliwość montażu dodatkowych lamp na terenie wsi Lubiąż i kto jest zobowiązany do wykonania przyłączy kanalizacyjnych na terenie Lubiąża. Niektóre z nich należy wykonać w pod drogami, co jest bardzo kosztowne i właścicieli nie będzie stać na ich wykonanie. Ponadto przekazał o fatalnym stanie dróg na terenie wsi.
Burmistrz wyjaśnił, że na oświetlenie w bieżącym roku jest przewidziane 100.000zł., a braki będą sukcesywnie uzupełniane w 2010r.. W podobnym trybie będzie wykonywany remont cząstkowy dróg gminnych. W sprawie kanalizacji Burmistrz wyjaśnił, że wykonanie przyłącza jest obowiązkiem każdego właściciela.
Radny M. Cap przekazał, że sołtys wsi Warzęgowo złożył rezygnację, pytał kto będzie zbierał podatek?
Ad. pkt 5. Do sprawozdania z działalności Burmistrza za okres od 13 stycznia 2010r. do 24 lutego 2010r. radni zadawali pytania.
Radny W. Stankiewicz poinformował, że woda która zalewała jedną z posesji we wsi Rudno ustąpiła i można rozpocząć remont przepustu.
Radny D. Chmura pytał na temat wymiany młodzieży z Buchholz.
Radny W. Stankiewicz pytał o wybór inspektora nadzoru przy budowie obwodnicy.
Wyjaśnień udzielił Burmistrz.
Ad pkt 6. Informację na temat inwestycji w Gminie Wołów omówił Burmistrz.
Główny cel jaki obrała gmina jest polepszenie standardu życia mieszkańców
poprzez rozwój budownictwa i włączenie w ten proces lokalnych firm.
Jednym z takich działań była budowa oczyszczalni ścieków, której głównym celem jest podniesienie standardu życia lokalnej społeczności. Zwrócił uwagę, że na terenie naszej Gminy znajduje się klasztor, który staje się centrum kulturalnym co dodatkowo będzie mobilizowało podnoszenie standardów życia miejscowej społeczności.
Ważnym kierunkiem rozwoju Gminy jest oświata jako jeden z głównych kierunków działania. Inwestycja w poprawę edukacji szkolnej i przedszkolnej daje szanse wykształcenia młodzieży i umożliwienie lepszego startu życiowego.
Wydatki w zakresie oświaty rocznie wynoszą około 3 milionów złotych. Działania jakie podejmie Urząd w celu podwyższenia standardu bazy sportowej będzie modernizacja trybun, płyty boiska ze sztuczną i trawiastą nawierzchnią oraz budowa zaplecza socjalnego. Sztuczne lodowisko będzie stałym elementem wyposażenia OSIR.
Następnym dużym wyzwaniem będzie remont kapitalny Wołowskiego Ośrodka Kultury, który jest jedną z najpilniejszych inwestycji.
Burmistrz poinformował również o ukończeniu budowy sieci kanalizacyjnej w Mojęcicach: na ukończeniu jest budowa kanalizacji w Starym Wołowie oraz Pełczynie. W zakresie inwestycji drogowych został ogłoszony przetarg na remont cząstkowy dróg.
Radny D. Chmura zgodził się z burmistrzem że inwestowanie w oświatę jest dobrym kierunkiem, pytał kiedy ruszy program rewitalizacji. Następnie zwrócił uwagę na zły stan domów socjalnych przy ulicy Wiśniowej w Wołowie.
Radny M. Cap pytał czy jest możliwa budowa parkingu przy liceum, a następnie zwrócił uwagę na konieczność budowy dróg do Pawłoszewa, Pieruszy i Łazarzowic.
Do wypowiedzi odniósł się radny T. Siczek i przekazał, że dzięki staraniom Burmistrza zostało pozyskanych 13 milionów złotych, zakupione lodowisko jest stałą atrakcją Wołowa i z niezrozumiałych względów powstanie właśnie tej inwestycji jest „solą w oku” części lokalnych działaczy. Dodał, że w Wołowoie rozpoczęto wiele inwestycji, które były przedmiotem sporów na sesji i komisjach - odniósł się do budowy parkingu przy ulicy Panieńskiej w Wołowie: ta inwestycja okazała się bardzo potrzebną z uwagę na lokalizację OSIR i targowiska miejskiego.
Radny A. Pawlus nawiązał do utworzenia przedszkoli na terenie Gminy Wińsko, pytał dlaczego Gmina nie pozyskała na ten cel środków.
Burmistrz wyjaśnił, że Gmina Wińsko finansowała tworzenie przedszkoli ze środków unijnych dla obszarów wiejskich, z których nie mogła skorzystać Gmina Wołów.
Przewodniczą Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec ogłosiła 15 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Radny Z. Posacki przekazał, że istotnym elementem Gminy jest klasztor, zwrócił uwagę na stan rzeki Młynnej. Pytał czy Burmistrz widzi kierunek rozwoju Gminy w zakresie inwestycji w Lubiążu.
Burmistrz wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę z potrzeb tamtejszego terenu, natomiast jego zadaniem jako Burmistrza jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju na terenie Gminy. Potrzeby są ogromne w zakresie podstawowej insfrastruktury, stąd nie może przeznaczyć wszystkich środków wyłącznie na rozwój Lubiąża.
Radny M. Cap pytał w sprawie budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie sąsiednich Gmin.
Burmistrz wyjaśnił, że KGHM wycofał się z planów budowy kopalni.
Ad pkt 7. Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Wołów na 2010 rok omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Uchwała nr XLVI/355/2010 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 3 marca 2010r. w sprawie w załączeniu.
Ad pkt 8. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia przedstawionej przez Przedsiębiorstwo Wodno – Kanalizacyjne Wołów Spółka z o.o. taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od dnia 1 kwietnia 2010r. do dnia 31 marca 2011r. omówił Burmistrz.
Wyjaśnił, że stawki wody wzrosły o 5% i zostały sprawdzone w oparciu o obowiązujące przepisy.
Pismo Burmistrza w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr XLVI/356/2010 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 3 marca 2010r. w sprawie zatwierdzenia przedstawionej przez Przedsiębiorstwo Wodno – Kanalizacyjne Wołów Spółka z o.o. taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od dnia 1 kwietnia 2010r. do dnia 31 marca 2011r. w załączeniu.
Ad pkt 9. Projekt uchwały w sprawie przekazania środków finansowych dla Policji omówił Burmistrz: środki finansowe zostaną przekazane na dodatkowe patrole policji na terenie Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr XLVI/357/2010 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 3 marca 2010r. w sprawie przekazania środków finansowych dla Policji w załączeniu.
Ad pkt 10. Projekt i podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów omówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec.
Radny D. Chmura odniósł się do skargi i przekazał, że sprawa jest kuriozalna, aby nie przekazać 2 wywrotek tłucznia na wyrównanie drogi przy ulicy Kościuszki. Dodał, że firma wykonująca roboty budowlane nie wyrównała terenu, natomiast PBiUDiM wykonało swoje roboty porządnie.
Radny A. Pawlus pytał kto jest autorem projektu uchwały.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec przekazała, że z inicjatywą uchwałodawczą wystąpiła Komisja Rewizyjna.
Burmistrz odniósł się do skargi i wyjaśnił, że drogi szutrowe są raz na rok są przeglądane i w miarę potrzeb uzupełniane tłuczniem.
Za podjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 2 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr XLVI/358/2010 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 3 marca 2010r. w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy w załączeniu.
Ad pkt. 11. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec przypomniała o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych.
Ad pkt 12. Radna Anna Wróbel złożyła pisemną interpelację w zakresie rozstrzygnięcia obowiązku wykonania sieci i przyłącza kanalizacyjnego przy ulicy Aleje Niepodległości w Wołowie. Sprawę omówiła przy pomocy prezentacji multimedialnej.
Radny Z. Posacki pytał czy Gmina zaangażuje się w system powiadamiania na wypadek niebezpieczeństwa esemesem.
Burmistrz wyjaśnił, że fakt podjęcia współpracy zależy od oferty jaką złoży zainteresowany podmiot.
Radny M. Cap pytał o powody odejścia z Urzędu Pani Skarbnik Danuty Koprowskiej.
Burmistrz wyjaśnił, że Pani Skarbnik odchodzi z powodów osobistych.
Następnie Radny M. Cap pytał o działalność stowarzyszenia „Ale Wiocha”.
Radny Z. Posacki nawiązał do wypowiedzi radnego M. Capa i wyjaśnił, że stowarzyszenie ma wiele ciekawych pomysłów, które można by było włączyć w działalność świetlic środowiskowych.
Następnie radny A. Pawlus przekazał, że należy wrócić do współpracy z Nadwórną i w szerszym zakresie nawiązać kontakt z Polonią na wschodzie.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec przekazała, że działają dwa Stwowarzyszenia „Huta Pieniacka” i „Podkamień” w które angażuje się lokalna społeczność i w tym kierunku należy podjąć działania w celu nawiązania współpracy.
Ad pkt. 13. W związku z wyczerpaniem bieżącego porządku obrad sesji Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec podziękowała za przybycie i zamknęła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie.