Protokół nr XLIII/09
z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie
w dniu 26 listopada 2009r.
Ad. pkt.1 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie powitała radnych, otworzyła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie, stwierdziła guorum na podstawie którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie
Ad pkt 2.
Do porządku obrad wpłynęły wnioski Burmistrza:
I wniosek dotyczący poszerzenia porządku obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 26 listopada 2009r. o punkt: rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawieprzystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Krzydlina Wielka, Krzydlina Mała, Domaszków.
Za wnioskiem głosowało 16 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Wniosek został przyjęty.
II wniosek dotyczący poszerzenia porządku obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 26 listopada 2009r. o punkt: rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawieprzystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Stobno, Mojęcice.
Za wnioskiem głosowało 17 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Wniosek został przyjęty.
Ad pkt 3. Za przyjęciem protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej w
Wołowie z dnia 28 października 2009r. głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 4. Radny Z. Posacki zgłosił potrzebę remontu chodnika przy ulicy Mickiewicza w Lubiążu.
Ad pkt 5 Radny M. Cap pytał prosił o wyjaśnienie treści zarządzenia nr 169/09.
Radny Ł. Ciołek pytał w sprawie przetargu na obwodnicę.
Burmistrz wyjaśnił, że przetarg został zakończony i wyłoniono wykonawcę.
Radny W. Stankiewicz stwierdził, że po analizie projektów uchwał w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego nie ujęto w nich miejscowości Pierusza.
Radny Janusz Dziarski pytał czy inwestorem na działce między kościołem Św. Wawrzyńca a Starostwem w Wołowie jest Gmina czy też inwestor prywatny - jeden z pracowników Gminy.
Burmistrz wyjaśnił, że grunt został zakupiony w przetargu, trzy przetargi nie doszły do skutku: pracownik kupił działkę w IV przetargu oferując najkorzystniejszą cenę.
Ad pkt 6.
Sytuację rolnictwa w Gminie omówił Burmistrz.
Przekazał że w tym roku zmniejszyła się efektywność z jednego hektara i wyniosła 2 305zł.
Procentowo największy udział stanowią gospodarstwa średnie. Największe gospodarstwa ponad 50 ha stanowią około 3% całości gospodarstw: dominuje produkcja mleczna. Procentowo największy areał stanowi zasiew żyta, pszenicy i rzepaku. Dodał, że Gmina Wołów jest typową Gminą rolniczą i jednym z ważnych czynników jaki może poprawić byt mieszkańców wsi to dobrze wykształcona młodzież, co jest obowiązkiem Gminy.
Radny D. Chmura pytał o cyt: „cięcia finansowe” w szkołach w kontekście finansów Gminy.
Burmistrz przekazał, że nie są to cięcia, tylko dostosowanie budżetu Gminy do budżetu państwa, co zostało poprzedzone dokładną analizą dublujących się etatów w szkołach. Dodał, że w żadnej szkole nie zostały wykonane posunięcia ze szkodą dla uczących się dzieci.
Ad pkt 7. Projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Wołów na 2009r. omówił Burmistrz wraz z autopoprawką. Zmiany dotyczy budżetów poszczególnych szkół oraz wydatków w zakresie uregulowania kanalizacji ściekowej dla części północnej aglomeracji Wołów – Stary Wołów. Istnieje konieczność uregulowania sieci kanalizacyjnej na odcinku Wołów – Stary Wołów: rurociąg tłoczny jaki został położony wiele lat wcześniej stanowi własność firmy FRESTEX, a warunki jakie zaproponowano Gminie w zamian za korzystanie z niego są dla Gminy niekorzystne. Stąd powstanie odrębny rurociąg, którego budowa wyniesie 170.000zł.
Za podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/322/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie zmiany budżetu Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 8. Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu omówił Burmistrz wraz z autopoprawką polegającą na wpisaniu w § 1 uchwały po słowie: „Cisowa” – słowo: „Spokojna”.
Radny W. Stankiewicz odniósł się do budowy świniarni na terenie Gminy w aspekcie mającego powstać osiedla mieszkaniowego w rozwidleniu dróg Wołów - Pełczyn i Wołów - Garwół. Był zdania, że przedmiotowa inwestycja wpłynie niekorzystnie na przyszłych mieszkańców.
Radny J. Dziarki pytał na jakim etapie jest budowa świniarni.
Burmistrz wyjaśnił, że sprawa jest rozpatrywana w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.
O godzinie 14.50 obrady opuścił W. Stankiewicz.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/333/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie emisji obligacji komunalnych w załączeniu.
Ad pkt 9.Okresową analizę aktualności Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Wołów oraz aktualnych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Wołów wraz z oceną wniosków w sprawie zmian planów miejscowych omówił Burmistrz. Wyjaśnił, że analiza została dokonana w oparciu o wnioski mieszkańców Gminy w zakresie zmiany przeznaczenia terenu jakie wpłynęły do tutejszego Urzędu.
Ad pkt 10 Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/323/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 11 Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – Miasto Wołów omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/324/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – Miasto Wołów w załączeniu.
Ad pkt 12. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek, Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice, Proszkowa, Stęszów omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/325/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek, Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice, Proszkowa, Stęszów w załączeniu.
Ad pkt 13 Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Stary Wołów, Wrzosy, Golina, Bożeń, Moczydlnica Dworska, Wróblewo omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/326/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Stary Wołów, Wrzosy, Golina, Bożeń, Moczydlnica Dworska, Wróblewo w załączeniu.
Ad pkt 14 Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Miłcz, Garwół, Sławowice, Mikorzyce omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/327/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Miłcz, Garwół, Sławowice, Mikorzyce w załączeniu.
Ad pkt 15. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Piotroniowice, Uskorz Wielki, Uskorz Mały, Lipnica, Łososiowice omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/328/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Piotroniowice, Uskorz Wielki, Uskorz Mały, Lipnica, Łososiowice w załączeniu.
Ad pkt 16. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Boraszyn, Tarchalice, Wodnica omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/329/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Boraszyn, Tarchalice, Wodnica w załączeniu.
Ad pkt 17. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Lubiąż, Gliniany, Prawików, Rataje, Zagórzyce omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/330/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Lubiąż, Gliniany, Prawików, Rataje, Zagórzyce w załączeniu.
17a. Projekt uchwały w sprawie w sprawie przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Krzydlina Wielka, Krzydlina Mała, Domaszków omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/331/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Krzydlina Wielka, Krzydlina Mała, Domaszków w załączeniu.
17b. Projekt uchwały w sprawie w sprawie przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Stobno, Mojęcice omówił Burmistrz.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/332/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Stobno, Mojęcice w załączeniu.
Ad pkt 18. Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów omówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie. Skargę rozpatrywała Komisja Rewizyjna, pozostałe Komisje nie zgłosiły uwag.
Komisja Wspólna Rewizyjna, Rolnictwa, Praw Obywatelskich i Działań Gospodarczych zgłosiły wniosek dotyczący: wykreślenia 5 tego akapitu w całości, po 6 – tym akapicie wpisać następującą treść:
„Do Rady Miejskiej w Wołowie wpłynęły projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów oraz w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – Miasto Wołów i porządek obrad sesji w dniu 26 listopada 2009r. przewiduje ich rozpatrzenie.”
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XLIII/334/09 z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 19. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec poinformowała o analizie oświadczeń majątkowych radnych oraz pracowników Urzędu, które wpłynęły do Urzędu po odbytej sesji Rady Miejskiej w październiku: nie stwierdzono nieprawidłowości.
Ad pkt 20. Radni zadawali pytania:
- D. Chmura w sprawie nagrywania obrad sesji Rady Miejskiej i konieczności budowy ścieżki rowerowej na trasie do Starego Wołowa.
- M. Cap w sprawie zmiany przeznaczenia gruntów zakwalifikowanych pod zalesienie,
- Ł. Ciołek w sprawie możliwości szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy.
Wyjaśnień udzielił Burmistrz.
Ad pkt 21. W związku z wyczerpaniem bieżącego porządku obrad Pani Danuta Jelec Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie podziękowała za przybycie i zamknęła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie.