UCHWAŁA NR XLIII/325/09
Rady MIEJSKIEJ W WOŁOWIE
z dnia 26 listopada 2009r.
w sprawie: przystąpienia do sporządzania Miejscowego Planu Zagospodarowania
Przestrzennego zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek,
Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice, Proszkowa, Stęszów
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami), art. 14 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.
z 2003r. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Wołowie uchwala, co następuje:
§ 1.
Przystępuje się do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek, Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice, Proszkowa, Stęszów, zwanego w skrócie MPZP GMINA WOŁÓW – STREFA I
§ 2.
Granice obszaru objętego MPZP GMINA WOŁÓW – STREFA I przedstawiono na mapie w skali 1:50000 stanowiącej załącznik graficzny do niniejszej uchwały.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Wołów.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie
w sposób zwyczajowo przyjęty.
Uzasadnienie do uchwały NR XLIII/325/09 Rady MIEJSKIEJ W WOŁOWIE z dnia 26 listopada 2009r.
w sprawie : przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek,
Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice,
Proszkowa, Stęszów
Do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w obrębie geodezyjnym zespołu wsi: Pełczyn, Warzęgowo, Nieszkowice, Gródek, Pierusza, Pawłoszewo, Łazarzowice, Smarków, Straża, Siodłkowice, Proszkowa, Stęszów przystępuje się na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy w Wołowie.
Intensyfikacja rozwoju społeczno gospodarczego regionu sprawia, że przestrzeń terenów wiejskich poddawana jest rosnącej presji inwestycyjnej. Sporządzenie planu miejscowego podyktowane jest potrzebą dostosowania struktury funkcjonalno przestrzennej do zmiennych w czasie uwarunkowań rozwoju w celu optymalnego wykorzystania walorów ekonomicznych i środowiskowych oraz potencjału użytkowego przestrzeni dla jak najlepszego zaspokojenia obecnych i przyszłych potrzeb mieszkańców gminy. Opracowanie planu miejscowego ma na celu stworzenie podstaw prawnych, o charakterze miejscowym, niezbędnych do prawidłowego zagospodarowania terenów, chroniącego ekonomiczne, kulturowe, przyrodniczo-krajobrazowe i estetyczne walory przestrzenne w obrębach wsi
Zgodnie z wymaganiami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art.14 ust.5) Burmistrz przeprowadził analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzenia planu oraz stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań planu z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy.
Przeprowadzona analizy wykazują, że przystąpienie do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest celowe i uzasadnione, a przygotowane materiały i poczynione ustalenia umożliwiają wszczęcie formalnych i merytorycznych procedur sporządzania planu, po podjęciu przez Radę Miejską uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia przedmiotowego planu.