UCHWAŁA NR XLIII/323/09
Rady MIEJSKIEJ W WOŁOWIE
z dnia 26 listopada 2009r.
w sprawie: przystąpienia do sporządzania zmiany studium uwarunkowań i kierunków
zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami) i art. 9 w związku z art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003r. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Wołowie uchwala:
§ 1
Przystępuje się do sporządzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Wołów zatwierdzonego Uchwałą Nr XX/266/00 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 16 maja 2000r. dla obszaru w granicach administracyjnych Miasta i Gminy Wołów.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Wołów.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie w sposób zwyczajowo przyjęty.
Uzasadnienie do uchwały nr XLIII/323/09 Rady MIEJSKIEJ W WOŁOWIE
z dnia 26 listopada 2009r. w sprawie: przystąpienia do sporządzania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów.
Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozdziale 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003r. Nr 80, poz. 717 z późniejszymi zmianami) w celu określenia polityki gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia (bądź zmiany)studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Strategiczny charakter studium i rola, jaką odgrywa ten dokument w kreowaniu skoordynowanej polityki przestrzennej prowadzonej przez gminę w odniesieniu do całego jej obszaru w wieloletniej perspektywie czasowej sprawia, że modyfikacja ustaleń studium powinna być dokonana jedynie w sytuacji, gdy:
- wynika to z obowiązku przepisów prawa,
- podstawowe kierunki zagospodarowania przestrzennego zostały zrealizowane, bądź też pojawia się nowa koncepcja rozwoju,
- zasadniczo zmieniają się uwarunkowania, a realizacja założonej polityki staje się niemożliwa.
Co do zasady konstrukcja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy obejmuje bardzo obszerny zakres regulacji, jednak z uwagi na dość ogólny charakter ustaleń oraz brak bezpośrednich odwołań do powszechnie obowiązującego prawa pozwala na zachowanie uniwersalnej aktualności w stosunku do licznych zmian w podstawowych zmianach aktach prawnych związanych z gospodarką przestrzenną. Niemniej jednak obecnie obowiązujący dokument jako opracowany przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie w pełni realiuje zakres ustaleń wynikający z przywołanej ustawy i w tym względzie wymaga aktualizacji. Zachodzi również konieczność aktualizacji studium w zakresie niezbędnym dla zagwarantowania właściwego rozwoju miasta i gminy , z uwzględnieniem zmian jakie nastąpiły w uwarunkowaniach ekonomiczno-gospodarczych, społeczno-politycznych czy kulturowo-środowiskowych gminy na przestrzeni ostatnich 9 lat.
Mając na uwadze powyższe uznaję za celowe i uzasadnione przystąpienie do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wołów. Działanie to jest zapoczątkowaniem procesu dokonania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, które ponadto podyktowane jest licznymi wnioskami, odwzorowującymi potrzeby mieszkańców Miasta i Gminy Wołów