Protokół nr XI/07
z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie
w dniu 21 sierpnia 2007 r.
Nieobecny radny: Ł. Ciołek.
Posiedzenie Rady Miejskiej odbyło się przy udziale mecenasa D. Czułowskiego.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec otworzyła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie, powitała radnych, sołtysów oraz publiczność i stwierdziła quorum na podstawie, którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Ad pkt 2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie Pani Danuta Jelec poinformowała o wniosku Burmistrza dotyczącym poszerzenia porządku obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 21 sierpnia 2007r. o punkt: rozpatrzenie projektu i podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu uchwały Rady Powiatu Wołowskiego w sprawie przekształcenia Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wołowie poprzez likwidację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w szpitalu w Brzegu Dolnym, likwidację Oddziału Dziecięcego wraz z Izbą Przyjęć w Szpitalu w Brzegu Dolnym oraz likwidację Izby Przyjęć w Szpitalu w Wołowie.
Radny W. Stankiewicz przekazał, że protestuje przeciw bałaganowi jaki panuje w Radzie, nie został powołany do chwili obecnej Przewodniczący Komisji Oświaty, cyt: „z komisji Oświaty został wycięty”, oświadczył, że w związku z powyższym nie będzie brał udziału w głosowaniu.
Radny Z. Posacki zauważył, że podczas prac komisji uchwała w sprawie zmian organizacyjnych w PZZOZ nie była głosowana. Mecenas D. Czułowski wyjaśnił, że skoro przedmiotem komisji była dyskusja to należy uznać, że komisja zajmowała się przedmiotem sprawy.
Radny W. Stankiewicz pytał dlaczego w projekcie uchwały wpisano negatywną opinię w sprawie projektu uchwały odnośnie zmian w strukturze organizacyjnej szpitali w Wołowie i Brzegu Dolnym. Dodał, że uczestniczył w spotkaniu w starostwie i byłby za pozytywnym zaopiniowaniem przedmiotowego projektu.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec poddała wniosek Burmistrza pod głosowanie: za wnioskiem głosowało 12 radnych, 3 przeciw, 2 wstrzymał się od głosu. Wniosek został przyjęty.
Ad pkt 3
Protokół z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 14 maja 2007 r. został wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej w Wołowie.
Radny A. Pawlus pytał czy w protokole z miesiąca maja br. była mowa o strategii gminy?
Następnie prosił o wyjaśnienie powodów nie zwołania Komisji Praw Obywatelskich i Oświaty celem opracowania strategii Gminy Wołów. Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Danuta Jelec przekazała, że strategia gminy miała być przedmiotem obrad kilku komisji, a nie tylko dwóch: lipiec był miesiącem wakacyjnym, ponadto nikt z radnych nie wyraził woli pracy nad strategią. Dodała, że uwagi radnego nie dotyczą treści protokołu.
Do treści protokołu nie zgłoszono uwag.
Za przyjęciem protokołu głosowało radnych 11 radnych, 0 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 4
Protokół z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 27 czerwca 2007 r. został wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej w Wołowie.
Do treści protokołu nie zgłoszono uwag.
Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 5
W punkcie „Czas dla samorządów wsi.” głos zabierali zaproszeni sołtysi.
Sołtys wsi Garwół pan Z. Kantorski w sprawie przeciekającego dachu w świetlicy.
Radny M. Cap skierował zapytanie do pana Z. Czeryby – członka Komisji Rewizyjnej Związku Gmin Bychowo w sprawie stanu jakości wody i ostatnich zmian personalnych. Stwierdził, że woda jest bardzo zła i wpływa wiele skarg od rolników korzystających z tego ujęcia.
Radny W. Stankiewicz przekazał, że w Rudnie kilka posesji jest stale zalewanych podczas opadów deszczu. Był zdania, że należy na teren Rudna skierować do pracy osoby zatrudnione w ramach prac społecznie użytecznych.
Radny Z. Posacki przekazał o brakach wody w Lubiążu na terenach wyżej położonych. Dodał, że problem powstanie podczas awarii: proponował wykonanie przyłącza do wsi Zagórzyce.
Sołtys wsi Warzęgowo pan Cz. Grzywacz zaprosił obecnych na sali na organizowany przez radę sołecką festyn.
Ad pkt 6
Do sprawozdania z działalności Burmistrza za okres: od 7 maja 2007 r.
do 11 sierpnia 2007 r. nie zgłoszono pytań.
Ad pkt 7
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie zmiany w budżecie Gminy na 2007 r. omówił Burmistrz. Poinformował o zmianach wynikających z bieżącej autopoprawki.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od
głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/73/07 z dnia 21 sierpnia 2007r.
w sprawie zmiany w budżecie Gminy na 2007r. w załączeniu.
Ad pkt 8
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu omówił Burmistrz. Środki uzyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na cele inwestycyjne: remonty dróg, budowę kanalizacji itp..
Radny D. Chmura pytał ile zadań zostało wykonanych ze środków Unii Europejskiej i jakie są planowane. Uznał za niecelowe przeznaczanie środków z obligacji na cele inwestycyjne. Wyjaśnień udzielił Burmistrz.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/74/07 z dnia 21 sierpnia 2007r w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu w załączeniu.
Ad pkt 9
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Wołów omówił Burmistrz. Poinformował, że zmiany dotyczą terminu składania wniosków aby do końca roku kalendarzowego mógł zostać uchwalony budżet na następny rok.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/75/07 z dnia 21 sierpnia 2007r
w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 10
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji z budżetu Gminy Wołów na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, sposobu jej rozliczania i kontroli omówił Burmistrz. Poinformował, że obecnie do kompetencji Rady Miejskiej będzie należało przyznawanie dotacji na zabytki.
Radny D. Chmura stwierdził, że radny nie będzie miał faktycznego wpływu na wielkość przydzielanych kwot, proponował aby jedna osoba z klubu miała możliwość przejrzenia wniosków dotyczących udzielenia dotacji.
Burmistrz wyjaśnił, że przedmiotowe dokumenty są informacją publiczną i każdy ma prawo je przejrzeć.
Radny J. Dziarski dodał, że i tak przedmiotowe wnioski będą podejmowane w formie uchwały Rady Miejskiej.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/76/07 z dnia 21 sierpnia 2007r w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji z budżetu Gminy Wołów na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, sposobu jej rozliczania i kontroli w załączeniu.
Ad pkt 11
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonych na terenie wsi Lubiąż omówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec: poinformowała o spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszenia „Ale Wiocha”, którzy to w sposób wyczerpujący nakreślili koncepcję odnośnie zagospodarowania skansenu we wsi Lubiąż.
Radny M. Cap pytał o możliwość późniejszego zbycia terenu, natomiast radny
J. Wiącek w sprawie przekształcenia przedmiotowego terenu na działki budowlane.
Burmistrz wyjaśnił, że zbycie nieruchomości jest niemożliwe z uwagi na zapisy w umowie i planie zagospodarowania przestrzennego, stąd przedmiotowy teren nie jest przeznaczony do sprzedaży.
Radny D. Chmura przekazał, że spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia dało pogląd odnośnie planów inwestowania na terenie Lubiąża. Niemniej jednak ubolewał, że materiały będące przedmiotem obrad sesji są przekazywane zbyt późno, radni nie mieli czasu na zapoznanie się z nimi, podobnie jak anonimową osobą był pan Dudziński. Pomysł stowarzyszenia na zagospodarowanie skansenu jest bardzo ciekawy, rokuje nadzieje, niemniej jednak budzi obawy brak informacji na temat sposobu finansowania inwestycji. Radny D. Chmura odniósł się do wystąpienia telewizyjnego pani Barbary Broszkiewicz w przedmiotowej sprawie.
Burmistrz zwrócił uwagę na fakt, że mamy niepowtarzalną możliwość zagospodarowania terenu, z tego tytułu będą płynęły korzyści w zakresie oświaty, kultury. Swoją bazę twórczą planuje usytuować Grzegorz Halama. Warunki umowy zostały tak skonstruowane, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego działki nie podlegają sprzedaży, można na nich stawiać jedynie domy przysłupowe. Jednak jeśli warunki umowy nie będą realizowane wówczas umowa zostanie rozwiązana.
Radna A. Wróbel przekazała, że po spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszenia została przekonana do tego pomysłu i jest przekonana ze jego realizacja się powiedzie.
Radny J. Dziarski zarzucił, że oddaje się tereny dla stowarzyszania za symboliczną złotówkę i stwierdził, że takie dysponowanie gruntami nie leży w interesie gminy. Wystąpienie pana S. Dudzińskiego było bardzo słabo przygotowane i odczytanie kilku słów z kartki nie wzbudziło jego zaufania.
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani D. Jelec w Wołowie wyraziła swoją opinię i zarzuciła radnemu nieobecność na spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszenia, które było bardzo ciekawe, rzetelnie przygotowane i dostarczyło pełnej wiedzy na temat projektu stowarzyszenia „Ale Wiocha.”
Radny A. Pawlus wyraził obawę odnośnie zapisów w umowie dotyczących konieczności zwrócenia równowartości nieruchomości na wypadek wypowiedzenia umowy.
Radny D. Chmura zwrócił uwagę na oczywistą pomyłkę dotyczącą zapisu w teksie umowy: zamiast „zamawiający”, winno być „wydzierżawiający”.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 2 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/77/07 z dnia 21 sierpnia 2007r w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonych na terenie wsi Lubiąż w załączeniu.
Ad pkt 12
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie likwidacji zakładu budżetowego – Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wołowie omówił Burmistrz.
Radny D. Chmura pytał o ewentualne zwolnienia pracowników w zakładzie.
Burmistrz przekazał, że ZGM zostanie włączony do struktur Urzędu, a Gmina będzie miała większy wpływ na gospodarkę komunalną.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/78/07 z dnia 21 sierpnia 2007r w sprawie likwidacji zakładu budżetowego – Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wołowie w załączeniu.
Ad pkt 13
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie zaopiniowania projektu planu aglomeracji „Wołów” omówił Burmistrz. Uchwała jest podejmowana wniosek Urzędu Wojewódzkiego jako element procedury.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/79/07 z dnia 21 sierpnia 2007r. Rady
Miejskiej w Wołowie w sprawie zaopiniowania projektu planu aglomeracji
„Wołów” w załączeniu.
Ad pkt 14
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów omówił Burmistrz. Sprawa sięga poprzedniej kadencji, postępowanie administracyjne zostało zawieszone z uwagi na prowadzone postępowanie sądowe. Obecnie sprawę zakończono: zapadł prawomocny wyrok na etapie sądu okręgowego po odwołaniu się strony.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały Komisje Stałe Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych za, 2 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/80/07 z dnia 21 sierpnia 2007r. w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów w załączeniu.
Ad pkt 15
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników omówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec.
Poprosiła o zgłaszanie kandydatur do zespołu opiniującego kandydatury na ławników.
Radny Z. Milimąka zgłosił radnego J. Skorupskiego.
Wyraził zgodę.
Radny T. Siczek zgłosił radnego J. Zygonia.
Wyraził zgodę.
Radny A. Góra zgłosił radnego Z. Czerybę.
Wyraził zgodę.
Radny D. Chmura zgłosił radnego W. Stankiewicza.
Wyraził zgodę.
Radny M. Cap zgłosił radnego A. Górę.
Nie wyraził zgody.
Radny Z. Posacki zgłosił radną A. Wróbel.
Wyraziła zgodę.
Radny J. Dziarski pytał czy osoby kandydujące mogą brać udział w głosowaniu. Mecenas D. Czułowski wyjaśnił, że branie udziału w głosowaniu nad powołaniem zespołu opiniującego kandydatów na ławników nie jest interesem prawnym w rozumieniu ustawy o samorządzie gminnym.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec poddała pod głosowanie kandydatury do zespołu opiniującego kandydatów na ławników.
Za przyjęciem kandydatur: I. Skorupskiego, J. Zygonia, Z. Czeryby,
W. Stankiewicza oraz A. Wróbel głosowało 14 radnych za, 0 przeciw,
0 wstrzymało się od głosu.
Za podjęciem uchwały w sprawie powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Projekt uchwały Rady Miejskiej w Wołowie nr XI/81/07 z dnia 21 sierpnia 2007r w sprawie powołania zespołu opiniującego kandydatów na ławników w załączeniu.
Ad pkt 15a
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Danuta Jelec ogłosiła 20 minut przerwy w obradach sesji. W czasie przerwy zebrała się Komisja Zdrowia Rady Miejskiej w celu zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Wołowskiego w sprawie przekształcenia Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wołowie (...). Wznowiono obrady.
Radny Z. Posacki przekazał, że akurat dzisiaj jest podejmowana przedmiotowa uchwała, natomiast radni nie mają pełnej wiedzy na temat sytuacji szpitala: zaplanowane spotkaniem Komisji Zdrowia z dyrektorem szpitala i Starostą Powiatu odbędzie się 28 września br..
Dodał, że nie należy podjęcia tej uchwały traktować jako likwidację szpitala, ale ratowanie tego co zostało.
Radny W. Stankiewicz przekazał, że jest za pozytywnym zaopiniowaniem przedmiotowej uchwały. Był zdania, że po spotkaniu ze starostą na temat szpitala jest przekonany, że jest to krok mający na celu restrukturyzację szpitala przy zadłużeniu sięgającym 30 mln. zł.. Dodał, że zgodnie z zapewnieniami Starosty pierwsza pomoc będzie udzielana na izbie przyjęć.
Radny A. Pawlus pytał jaka kwota potrzebna jest do zbilansowania. Wyraził pogląd, że oddziały są likwidowane przez brak lekarzy i brak możliwości zapewnienia sprawnej obsługi medycznej.
Radny W. Stankiewicz przekazał, że obłożenie oddziału dziecięcego wynosi 2 łóżka na dzień, przy czym szpital ponosi koszty utrzymania całego oddziału.
W związku z wątpliwościami natury formalno – prawnej w sprawie projektu uchwały Rady Miejskiej w Wołowie w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu uchwały Rady Powiatu Wołowskiego w sprawie przekształcenia Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wołowie (...) radny D. Chmura zgłosił wniosek o niepodejmowanie na bieżącej sesji przedmiotowej uchwały i odesłanie projektu do pracy w Komisjach Stałych Rady Miejskiej.
Burmistrz W. Krochmal przekazał, że zgłasza wniosek o odesłanie przedmiotowego projektu uchwały do pracy w komisjach.
Rada Miejska w Wołowie nie podjęła uchwały Rady Miejskiej w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej projektu uchwały Rady Powiatu Wołowskiego w sprawie przekształcenia Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wołowie (...)
O godzinie 14.25 obrady sesji opuścił radni: W. Stankiewicz i Jolanta Gwardiak.
Radny A. Pawlus pytał o powody braku mszy podczas obchodów II wojny światowej.
Radny D. Chmura pytał o skład delegacji do Buchholz; uznał, że klub powinien dostać zaproszenia. Dodał, że o ile byłby ktoś chętny do wyjazdu zaprasza do wyjazdu ze Stowarzyszeniem. Następnie przekazał wniosek o zawiązaniu się klubu „WKO PiS”.
Złożył również wniosek o wprowadzenie do porządku obrad następnej sesji informacji na temat współpracy gminy Wołów z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami. Ponadto dodał, że należy rozwiązać problem osób niepełnosprawnych.
Radny A. Pawlus zabrał głos odnośnie organizacji spotkań partnerskich miast.
Radny D. Chmura sygnalizował konieczność:
- nawiezienia klińca w okolicach ulicy Kościuszki,
- odwodnienia garaży przy ul. Kościuszki 17.
Radny J. Dziarski przekazał, że przy ulicy Kościuszki nie została formalnie zakończona inwestycja związana z uzbrojeniem SSE, stąd prywatni inwestorzy zostali pozbawieni możliwości wykonania przyłącza.
Pytał również o termin wykonania remontu przejazdów PKP.
O godzinie 14.45 obrady sesji opuścił Ireneusz Skorupski i Janusz Czarnowski.
M. Cap przekazał:
- o problemach z wykonaniem przyłączy energii elektrycznej do działek budowlanych zakupionych przez osoby fizyczne w okolicach Proszkowa,
- o złym stanie drogi w przysiółku Biskupice,
- brakach w stanie oświetlenia na terenie Miłcza,
- złym stanie dróg na terenie wsi Proszkowa: podziękował również za remont przystanków na terenie wsi.
Radny J. Zygoń pytał w sprawie remontu przejazdu PKP oraz apelował o podjęcie interwencji w sprawie stanu bezpieczeństwa w lokalnych parkach.
Radny A. Pawlus przekazał o:
- konieczności usunięcia brzóz na murach obronnych,
- nierówności jezdni przy ulicy Poznańskiej i Piłsudskiego,
- stanu technicznego bramy na terenie Ośrodka Edukacyjnego w Tarchalicach.
Radny A. Benedykt pytał w sprawie terminu naprawy przystanku w Lipnicy.
Radny D. Chmura zabrał głos w sprawie nieprawidłowo parkujących samochodów przy ulicy Poznańskiej w Wołowie.
Ad pkt 18
Nie zgłoszono.
Ad pkt 19
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Danuta Jelec podziękowała za przybycie i zamknęła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie.