Protokół
z obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 26 sierpnia 2004r.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie otworzyła obrady sesji, stwierdziła quorum na podstawie którego może obradować Rada Miejska w Wołowie.
Nieobecni radni:
- Maria Piątek
- Adam Góra.
Sesja odbyła się przy udziale Burmistrza pana Witolda Krochmala oraz radców prawnych: Joanny Skury oraz Dariusz Czułowskiego.
Ad pkt 2
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Alina Jeleń poinformowała o wniosku Burmistrza dotyczącym zmiany uchwały Rady Miejskiej nr V / 45 / 2003 z dnia 30 stycznia 2004r. o treści jak niżej:
W załączniku nr. 1 skreśla się: "pkt 8 – sierpień – Informacja o przebiegu wykonania budżetu Gminy za I półrocze 2004r.
Przedmiotowy temat zostanie rozpatrzony na sesji Rady Miejskiej we wrześniu 2004r."
Radny D. Chmura pytał o uzasadnienie zmiany, dodał, że na bieżącej sesji zostanie podjęta uchwała o zaciągnięciu kredytu, stąd uważa, że wiedza z wykonania budżetu Gminy jest potrzebna.
Burmistrz wyjaśnił, że sprawozdanie aktualnie rozpatruje RIO, dodał, że w poprzedniej kadencji sprawozdania były rozpatrywane we wrześniu.
Radny D. Chmura stwierdził, że jest zdziwiony, iż za jego kadencji sprawozdania były rozpatrywana we wrześniu.
Radca prawny potwierdził, że z dokumentów będących w posiadaniu Biura Rady wynika, że sprawozdania z wykonania budżetu były wykonywane we wrześniu.
Za wnioskiem głosowało 13 za, przeciw 5 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z art. & 50 pkt. 1 Uchwały Rady Miejskiej nr V / 47 / 2003 z dnia 30 stycznia 2003r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Wołów Przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała również wnioski Burmistrza dotyczące zmiany porządku obrad poprzez rozpatrzenie i podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- zalecenia uwzględnienia w budżecie Gminy w 2005r. współfinansowania przez Gminę Wołów zadania inwestycyjnego pn. "Remont w Szkole Podstawowej w Starym Wołowie"
oraz
- zmiany uchwały Rady Miejskiej w Wołowie nr XXIII / 274 / 2000 z dnia 31.08.2000r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego, zmienionej uchwałą Rady Miejskiej w Wołowie nr V / 40 / 2003 z dnia 30 stycznia 2003r., nr VI / 53 / 2003 z dnia 27 lutego 2003r. oraz nr XIII / 95 / 2003 z dnia 30 października 2003r.
Przedmiotowy wniosek został poddany pod głosowanie.
Za wnioskiem głosowało 17 za, 2 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Porządek obrad został przyjęty.
Ad pkt 3
W sprawie sprawozdania z działalności Burmistrza pytania zadawał pytania radny D. Chmura.
Pytał w sprawie wspólnego posiedzenia Komisji rządu i samorządu, podstawy przejęcia hali sportowej oraz zgromadzenia wspólników WFPK.
Szczegółowych wyjaśnień udzielił Burmistrz.
Radny W. Stankiewicz pytał o spotkanie z firmą modernizującą gospodarkę wodno – ściekową na terenie Gminy.
Radna B. Jankiewicz pytała w sprawie przeprowadzanych badań słuchu.
Radny D. Chmura stwierdził, że w sprawozdaniu dopatrzył się sprzedaży działek przy ulicy Ludowej, był zdania, że zbyt dużo jest sprzedaży, ponadto radni wcześniej dostawali mapki.
Radny A. Nejman poparł wniosek radnego D. Chmury, ponieważ doświadczył zaskakującej sprzedaży działki w Lubiążu obok Ośrodka Zdrowia, został poinformowany o tym fakcie przez mieszkańców, dodał, że radni nie mają wpływu na takie działania. Następnie zadał pytanie czy dzień 26 sierpnia jest najlepszym dniem do organizowania sesji.
Burmistrz stwierdził, że obrót nieruchomościami odbywa się według ściśle wytyczonych procedur prawnych. Procedura przetargowa trwa około 2 miesięcy Dodał, że sprzedaż działki w Lubiążu była konsultowana ze środowiskami z Lubiąża i opinia była negatywna; niemniej jednak każde sołectwo jest zawiadamiane o sprzedaży nieruchomości.
W związku z powyższym radny A. Nejman pytał "czy w świetle prawa sprzedaż w / w. części działki jest sprzedażą mienia".
Sołtys wsi Krzydlina Wielka był zdania, że Burmistrz zawsze przesyła sołtysom zawiadomienie o miejscu i terminie sprzedaży działki wraz ze stosownymi mapami. Dodał, że brak zainteresowania należy pozostawić radnym.
Ad pkt 4
Do protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej z 30 czerwca 2004r. nie zgłoszono uwag. Protokół został przyjęty.
Ad pkt 5
Do protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej z 20 lipca 2004r. nie zgłoszono uwag. Protokół został przyjęty.
Ad pkt 6
W czasie dla samorządów wsi głos zabierali sołtysi.
Sołtys wsi Garwół zabrał głos w sprawie dowozu dzieci.
Sołtys wsi Wrzosy zasygnalizowała problem z dowozem dziecka do Kretowic oraz brak remontu drogi do przysiółka.
Sołtys wsi Bożen zabrała głos w sprawie braku chodnika przy przystanku autobusowym .
Sołtys wsi Pełczyn pytała w sprawie zasad dowozu dzieci do szkół, poinformowała, że niektórzy rodzice korzystając z publicznych środków transportu muszą płacić za dowóz dzieci.
Burmistrz wyjaśnił, że w przypadku kiedy dziecko dojeżdża do szkoły nie będącej w rejonie wówczas rodzice pokrywają koszty dowozu.
Radny A. Nejman był zdania, że wyjaśnienia Burmistrza odnośnie sprzedaży działek są nie satysfakcjonujące i jego nie przekonują, uważał, że postąpiono wbrew lokalnemu społeczeństwu.
Sołtys wsi Rudno był zdania, że radny A. Nejman nie powinien zabierać głosu w sprawach dla wsi, ponieważ sołtysi zgodnie z porządkiem obrad zawsze czekają na swój czas i nie przeszkadzają radnym w innych punktach porządku obrad.
Radny A. Nejman pytał czy może zabierać głos.
Radca prawny J. Skura była zdania, że jest to czas dla samorządów wsi, natomiast ten fakt nie wyklucza zabrania głosu przez radnych. Do rozważenia jednak przez radnego należy pozostawienie tego czasu sołtysom, którzy jak zauważył sołtys ze wsi Rudno, czekają na stosowny punkt w porządku obrad sesji.
Sołtys wsi Rudno zabrał głos w sprawie zaśmiecania lasów przez turystów. Burmistrz był zdania, że jedyną możliwością jest zgłoszenie tego faktu organom ścigania.
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń ogłosiła 10 minut przerwy.
Ad pkt 7
Projekt uchwały omówił Burmistrz; omówił treść autopoprawki.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 16 za, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 160 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zmiany uchwały Nr VIII / 67 / 2003 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 24 kwietnia 2003r. zmienionej uchwałą Nr XIV / 106 / 2003 z dnia 2 grudnia 2003r. w sprawie ustalenia wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla zakładów budżetowych w załączeniu .
Ad pkt 8
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Radny A. Nejman pytał dlaczego tak duże środki wydatkuje się na szkołę w Warzęgowie.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 18 za, 2 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 161 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zalecenia uwzględnienia w budżecie Gminy w 2005r. współfinansowania przez Gminę Wołów zadania inwestycyjnego pn. "Remont w Szkole Podstawowej w Warzęgowie" w załączeniu .
Ad pkt 8a
Projekt uchwały omówił Burmistrz. Poinformował, że z funduszy strukturalnych są dostępne środki tylko dla szkół wiejskich i te dwie szkoły złożyły stosowne wnioski.
Ponadto dodał, że Szkoła Podstawowa w Lubiążu złożyła wniosek do Zintegrowanego Programu Operacyjnego .
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 162 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zalecenia uwzględnienia w budżecie Gminy w 2005r. współfinansowania przez Gminę Wołów zadania inwestycyjnego pn. "Remont w Szkole Podstawowej w Starym Wołowie" w załączeniu.
Ad pkt 8b
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Burmistrz poinformował o treści autopoprawki /autopoprawka w załączeniu/
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 163 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Wołowie nr XXIII / 274 / 2000 z dnia 31.08.2000r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego, zmienionej uchwałą Rady Miejskiej w Wołowie nr V / 40 / 2003 z dnia 30 stycznia 2003r., nr VI / 53 / 2003 z dnia 27 lutego 2003r. oraz nr XIII / 95 / 2003 z dnia 30 października 2003r. w załączeniu.
Ad pkt 9
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Radny A. Nejman poddał pod wątpliwość decyzję o dofinansowaniu budowy basenu, zapytał "czy ktoś widział taką decyzję."
Ponadto radny A. Nejman stwierdził, że prosi o okazanie kopii promesy ze środków Sappard zadań inwestycyjnych dotyczących budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Lipnica, Łososiowice, Piotroniowice. Zwrócił się z prośbą o sporządzenie kserokopii i jej przesłanie. Informacja złożona do protokołu.
Dodał, że "nie twierdzi też, że fakty są inne, ale radni mają prawo wiedzieć".
Radny T. Siczek odniósł się do wypowiedzi radnego A. Nejmana i stwierdził, że bez promesy nie można rozpocząć inwestycji, ponadto dodał, że wszelkie prace jakie są wykonywane z funduszy Unii Europejskiej podlegają ścisłym rygorom kontrolnym co do sposobu wykonywania prac jak również co do sposobu wykorzystania pieniędzy.
Radny J. Zygoń stwierdził, że na ostatniej Komisji Finansów była informacja dotycząca pozyskanych środków przez Urząd Miasta i Gminy . Dodał, że remont ratusza jest działaniem "nielojalnym i nieetycznym, ktoś tu przyszedł robić porządek", dalej pytał o procedurę przetargową na parking. Następnie złożył wniosek o wyłączenie z zapisu przedmiotowego projektu uchwały zapisu dotyczącego renowacji Ratusza.
Burmistrz stwierdził, że w jego zobowiązaniach znalazło się wyprowadzenie Gminy z marazmu, dodał, podziela pogląd byłego burmistrza Nejmana, iż należy przyjrzeć się umowom z "Pometem", w szczególności remontom w Szkole Podstawowej w Lubiążu, ponadto był zdania, że nie można było zwlekać z remontem Ratusza w sytuacji gdy co kilka dni pojawiały się zgłoszenia o spadających dachówkach. Po zdjęciu starego poszycia dachowego okazało się, że częśc Ratusza, stanowiąca Wydział Rolnictwa, grozi zawaleniem. Ponadto za istotne uznał, że przy remoncie ratusza pracują przedsiębiorcy z Wołowa. Odczytał również treść umowy kredytowej z poprzedniej kadencji, w której zostały wpisane zadania będące podstawą zaciągnięcia kredytu . Dodał, że mimo, iż przewidziano pewne inwestycje, niektóre z nich nigdy nie zostały zrealizowane.
Radny D. Chmura stwierdził, że w sytuacjach trudnych Burmistrz odnosi się w przeszłość, dodał, że "do mnie ludzie mówią o bizantyjskim przepychu; czas się kurczy i jego zadaniem jest mówienie co jest źle; należy otworzyć się na społeczeństwo".
Radny T. Siczek odniósł się do wypowiedzi radnego D. Chmury i stwierdził, że jest to na razie okres 2 lat, wiele się robi w Gminie Wołów, wykorzystano możliwości finansowania ze środków Unii Europejskiej.
Radny D. Chmura był zdania, że rada musi być podmiotem, a nie przedmiotem, dodał, że "na pewne sprawy będziemy szukali odpowiedzi."
Radny A. Nejman podał jako przykład sposób realizacji inwestycji w Gminie Polkowice, był zdania, że pewne roboty są wykonywane przez określone podmioty. Odniósł się również remontu sali gimnastycznej szkoły w Lubiążu. Dodał, że w sytuacji agresji jaka panowała w tamtejszym środowisku, kiedy na sali temperatura wynosiła tylko 5 stopni - remont sali był zasadny. Następnie radny A. Nejman stwierdził, że miejsca pracy, o których się mówi, to fikcja. "Przewidział przegraną w wyborach na burmistrza z byłym wojewodą, ponadto stwierdził, że nie mógł podejmować nielegalnych działań ze świadomością, że sprawa trafi do prokuratury".
Radny A. Nejman złożył wniosek o wyłączenie z przedmiotowej uchwały inwestycji dotyczącej renowacja Ratusza.
Burmistrz stwierdził, że bez zgody organu wykonawczego Rada nie może dokonywać zmian w budżecie Gminy.
O godz. 14.45 obrady opuścił radny D. Chmura.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 164 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Wołów a Gminą Brzeg Dolny w sprawie udzielania pomocy finansowej na dofinansowanie V Dożynek Powiatowych w załączeniu .
Ad pkt 10
Projekt uchwały omówił Burmistrz wraz z autopoprawką.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 za, 1 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 165 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2004r. w załączeniu.
Ad pkt 11
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało za, przeciw, wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 166 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w załączeniu .
Ad pkt 12
Projekt uchwały omówił Burmistrz wraz z autopoprawką i wyjaśnił, że zaciągnięcie kredytu nie narusza poziomu zadłużenia Gminy, kredyt jest konieczny, z uwagi na brak środków własnych i możliwość skorzystania z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Radny D. Chmura był zdania, że jako opozycja przyjrzy umowom z firmą Pomet i umowom dotyczącym remontu Ratusza.
Ponadto był zdania, że umowy wykonują ciągle te same podmioty, stwierdził, że sytuacja na rynku jest zła, poziom bezrobocia wzrasta, nic się nie dzieje, oczekiwania rosną, . Pytał w kwestii kosztów budowy parkingu.
Radny A. Nejman stwierdził, że złożył wniosek aby uzyskać informację w przedmiocie budowy parkingu. Wniosek w załączeniu.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 za, 0 przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 167 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zaciągnięcia kredytu z przeznaczeniem na finansowanie działań inwestycyjnych w budżecie Gminy Wołów na 2004 r w załączeniu .
Ad pkt 13
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 168 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie przystąpienia Gminy Wołów jako członka do "Funduszu Partnerstwa Doliny Odry" w załączeniu .
Ad pkt 14
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 169 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie przystąpienia Gminy Wołów jako członka założyciela do stowarzyszenia pod nazwą " Wrocławska Organizacja Turystyczna" w załączeniu .
Ad pkt 15
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Przedmiotowy projekt uchwały opiniowały komisje. Za podjęciem uchwały głosowało 18 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Rady Miejskiej nr XXIII / 170 / 2004 z 26 sierpnia 2004r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej nr VII / 57 / 2003 z dnia 28 marca 2003r. w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wołowie w załączeniu .
Ad pkt 17, 18
Radny A. Benedykt pytał w sprawie pobierania diet z tytułu piastowania funkcji sołtysa, inkasenta podatku oraz radnego. Ponadto pytał o zasadność wypłacenia diet za miesiąc lipiec.
Radca prawny Urzędu pan D. Czułowski stwierdził, że obowiązuje uchwała przyznająca możliwość wypłaty diet za 11 miesięcy w roku, w tym momencie bez znaczenia jest miesiąc.
Dodał też, że uważa, iż radnym należy się dieta za gotowość do pracy, ale zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym ustawodawca delegację oddał Radzie, stąd skoro Rada Miejska podjęła uchwałę o pobieraniu diet przez radnych za okres 11 miesięcy to uchwała jest obowiązującym prawem.
Radny A. Nejman prosił o pisemną odpowiedź w sprawie czy radny, przewodniczący komisji, sołtys i inkasent może łączyć te funkcje.
Radny J. Banaszkiewicz odniósł się do sprawy melioracji oraz konieczności wygospodarowania mieszkań socjalnych.
Radny W. Grocholski pytał o możliwość zabierania głosu przez radnego w każdym punkcie porządku obrad.
Radny A. Pawlus był zdania, "że nie grzeczne jest, jeśli sołtys zwraca uwagę radnemu, uznał za paradoks odwoływanie się do woli rady celem zabrania głosu."
Radca prawny przedstawił wykładnię prawa zgodnie ze statutem. Natomiast dodał, że trzeba pamiętać, iż Przewodnicząca Rady Miejskiej czuwa nad przebiegiem sesji, sprawując policję sesyjną. Radni sami przyjęli zwyczaj, że w czasie dla samorządów wsi głos zabierają sołtysi i to właśnie taki zwyczaj wypracowała sobie rada stąd, skoro o zwyczaju mowa to należy go szanować.
Radny W. Stankiewicz zabrał głos w imieniu radnego D. Chmury w sprawie powołania rad osiedlowych.
Radny E. Machowski zabrał głos w sprawie oświetlenia ulicy Spacerowej.
Radny A. Nejman złożył wniosek odnośnie przesyłania zarządzeń burmistrza w raz z materiałami na sesję. Wniosek w załączeniu.
Burmistrz stwierdził, że nie widzi potrzeby przesyłania pliku dokumentów, które są jawne, i na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej - każdy może z nimi się zapoznać.
Radny A. Nejman był zdania, "że żąda określonych informacji, ponieważ chce być prawdziwym radnym".
Przewodnicząca Rady Miejskiej wniosek poddała przedmiotowy pod głosowanie: za wnioskiem głosowało 6 radnych za, 7 przeciw, 2 wstrzymał się od głosu. Wniosek odrzucono.
Ad pkt 19
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń zamknęła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie
Alina Jeleń