UCHWAŁA NR XLII/321/09
Rady Miejskiej w Wołowie
28 października 2009r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów.
Na podstawie art. 229 pkt 3 Kodeksu Postępowania Administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (t.j. DZ. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) Rada Miejska w Wołowie uchwala, co następuje:
§ 1
Rada Miejska w Wołowie po rozpatrzeniu skargi z dnia 20 lipca 2009r. złożoną przez Marię Różycką na działalność Burmistrza Miasta i Gminy Wołów uznaje skargę za bezzasadną.
Uzasadnienie rozstrzygnięcia skargi stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej
w Wołowie.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zał. do projektu uchwały RM w Wołowie nrXLII/321/09 z dnia 28.10. 2009r.
UZASADNIENIE
Pani Maria Różyckazam. w Wołowie przy ul. Gen. Wł. Andersa 11 złożyła w dniu 21.07.2009r. do Wojewody Dolnośląskiego skargę m. in. na Burmistrza Miasta i Gminy Wołów, która przekazana została Radzie Miejskiej w Wołowie w dniu 27.07.2009 r. Skarżąca zarzuca w skardze m. in. Burmistrzowi Miasta i Gminy Wołów stosowanie mobbingu w stosunku do jej osoby i doprowadzenia do rozstroju zdrowia na okres pół roku, oczernianie jej i zniesławianie przed bezpośrednią przełożoną tj. p. Dyrektor Haliną Nowak, wymuszenie na p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Warzęgowie zwolnienia jej z pracy na 15 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego w celu uniknięcia wypłacenia odprawy emerytalnej, działania na szkodę uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Warzęgowie oraz wprowadzanie złej atmosfery w szkole i zakłócanie procesu dydaktycznego
Rada Miejska w Wołowie nie znalazła podstaw do uznania skargi za uzasadnioną.
Na wspólnym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej i Oświaty Rady Miejskiej w Wołowie dniu 19 października br. wysłuchano skarżącej: z treści wyjaśnień wynika, że skarżąca ma poważne zastrzeżenia co do sposobu prowadzenia szkoły przez byłego dyrektora szkoły Halinę Nowak. Bezpośrednio nigdy nie kontaktowała się z Burmistrzem Witoldem Krochmalem.
Wobec powyższego trudno uznać zarzuty skargi za zasadne.
Skarżąca zatrudniona była w Szkole Podstawowej w Warzęgowie. Czynności z zakresu prawa pracy mógł zatem wykonywać wobec niej wyłącznie ówczesny dyrektor – p. Halina Nowak. Burmistrz Miasta i Gminy Wołów jako organ prowadzący nie mógł zatem podejmować żadnych działań z zakresu prawa pracy wobec p. Marii Różyckiej. Skoro zaś Burmistrz nie był pracodawcą ani współpracownikiem skarżącej, to nie może być mowy o jego działaniach mobbingowych wobec skarżącej . Za działania takie - zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 94³ § 2 Kodeksu pracy - uznane być bowiem mogą tylko działania pracodawcy bądź współpracowników wobec pracownika tego samego pracodawcy.
Wniosek ten jest uzasadniony w szczególności wobec wyjaśnień złożonych przez Burmistrza, z których wynika, iż nie zna p. Różyckiej i nie mógł wpłynąć w sugerowany sposób na stan jej zdrowia.
Nie znaleziono również żadnych podstaw ani dowodów świadczących o zasadności pozostałych zarzutów.
W szczególności zarzuty dotyczące działania Burmistrza Miasta i Gminy Wołów na szkodę uczniów i atmosfery w Szkole Podstawowej w Warzęgowie nie znajdują żadnego potwierdzenia w przedłożonych dokumentach. Z wyjaśnień Burmistrza wynika, iż jako organ Gminy Wołów podejmuje wszelkie niezbędne działania z zakresu zadań organu prowadzącego na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów. Wobec braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających odmienne twierdzenia skarżącej trudno uznać, że jej zarzuty są uzasadnione.
Z załączonych do skargi dokumentów wynika, iż pismo skarżącej dotyczące jej akt osobowych zostały skierowane zgodnie z właściwością do pracodawcy – Szkoły Podstawowej w Warzęgowie, o czym skarżąca została poinformowana. Burmistrz nie pozostawał zatem w tym zakresie bezczynny.
Oczywiste jest również, że Urząd Miasta i Gminy w Wołowie nie posiada kompetencji do rozstrzygania zarzutu sfałszowania podpisu na dokumencie. Organem do tego właściwym jest prokuratura i sąd. Również tylko inny niż Burmistrz organ, a mianowicie sąd pracy może ocenić zgodność z prawem zwolnienia skarżącej z pracy.
Z załączonych do skargi dokumentów wynika, iż skarżąca skierowała swoje zastrzeżenia do właściwych organów i można się spodziewać, że zostaną one rozstrzygnięte zgodnie z ich kompetencjami.
W tej sytuacji Rada Miejska w Wołowie nie znajduje podstaw do uznania skargi za uzasadnioną.