PROTOKÓŁ Nr VI / 1 / 2002
z obrad sesji Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 27 Lutego 2003 r.
W obradach sesji uczestniczyli:
Burmistrz - pan Witold Krochmal, radcy prawni: pani Joanna Skura, pan Dariusz Czułowski, oraz zaproszeni sołtysi i publiczność.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń otworzyła obrady sesji. Stwierdziła quorum, na podstawie, którego może prawomocnie obradować Rada Miejska w Wołowie.
Ad pkt 2
Do porządku obrad radni nie zgłosili uwag.
Za uchwaleniem porządku obrad głosowało 20 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Porządek obrad został przyjęty.
Ad pkt 3
Przewodnicząca rady Miejskiej pani Alina Jeleń prosiła o zadawanie pytań dotyczących sprawozdania Burmistrza.
Radny A. Nejman poinformował, że w prasie ukazał się artykuł szkalujący jego osobę, dodał, że zamierza oddać sprawę do sądu i dochodzić na tej drodze swoich praw.
Następnie przekazał, że minęło 100 dni od dnia objęcia funkcji Burmistrza i jego opinie są ambiwalentne; bezrobocie wzrosło, nie ma pomysłu na edukację, z pracy w radzie została wyłączona 1/3 składu – Nasza Mała Ojczyzna. Był zdania, że należy rozpocząć debatę; obecnie trwają prace nad reorganizacją mapy powiatów i może się okazać że Wołów nie będzie w stanie obronić funkcji powiatu. Zaapelował do radnych o reorganizację rady o ile uznają to za potrzebne.
Burmistrz pan Witold Krochmal odniósł się do informacji o doniesieniu do prokuratury i przekazał, że był z mocy prawa zobligowany zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa, ponadto dodał, że wywiad w prasie nie był autoryzowany.
Następnie zapytał radnego A. Nejmana ile zostało stworzonych miejsc pracy za jego kadencji.
Radny A. Nejman przekazał, że na utworzenie miejsc pracy w ICM jest stosowny protokół, dodał, że jako radny żąda informacji o wysokości bezrobocia na terenie Gminy Wołów.
Burmistrz stwierdził, że problem bezrobocia nie jest zadaniem własnym Gminy.
Za przyjęciem sprawozdania z działalności Burmistrza głosowało 19 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Sprawozdanie zostało przyjęte.
Ad pkt 4
Do protokołu z obrad sesji z dnia 27 lutego radni nie zgłosili uwag.
Za przyjęciem protokołu z obrad sesji Rady Miejskiej z dnia 30 stycznia br. głosowało 18 radnych za, 0
przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Protokół został przyjęty.
Ad pkt 5
Przewodnicząca Rady pani Alina Jeleń poprosiła o uczczenie minutą ciszy śmierci pana Jana Krasowskiego przewodniczącego Rady Miejskiej I kadencji.
Następnie przewodnicząca Rady przekazała o konieczności złożenia informacji prze radnych o obowiązku odbycia służby wojskowej oraz o ustaleniu terminów dyżurów przez radnych.
Ad pkt 6
Sołtys ze wsi Bożeń zgłosił konieczność naprawy miejscowej drogi.
Sołtys wsi Piotronowice pani Waleria Grodzka przekazała, że w ciągu 4 lat kadencji we wsi Piotronowice nic nie zostało zrobione, stan świetlicy jest fatalny; pytała radnego A. Nejmana jak tak mógł skrzywdzić młodzież, która nie ma swojego miejsca. Dodała, że dobry gospodarz tak nie robi, przez 4 lata poprzedni Burmistrz okłamywał mieszkańców ; wszystkie środki finansowe zostały przeznaczone na inwestycje w Lipnicy. Następnie poinformowała, że przed wyborami zaczęto prace melioracyjne, które nie zostały ukończone.
Sołtys Woźniak pytał o możliwości przywozu tłucznia do wsi Mikorzyce.
Sołtys wsi Pawłoszewo zgłosiła konieczność wycięcia krzewów z pobocza drogi.
Sołtys wsi Pełczyn poinformowała o konieczności wymiany oświetlenia.
Radny A. Nejman odnosząc się do wypowiedzi pani W. Grodzkiej stwierdził, że pani sołtys wystąpiła ze zbyt ostrą krytyką jego osoby. Następnie dodał, że nie można mu zarzucić braku zainteresowania się problemami wsi. Przekazał również, że we wsi Piotronowice zostały wykonane prace dotyczące wykonania prac na boisku, ponadto rozpoczęto odbudowę pasa drogowego, opracowano projekt kanalizacji wsi.
Następnie dodał, że zapewniono dla społeczności wsi Piotronowice pewne minimum w ramach możliwości budżetowych. Jednocześnie dodał, że wiele środków nie trafiało do Wołowa za sprawą terenowej administracji rządowej. Ponadto dodał, że za stan świetlic w poprzedniej kadencji odpowiadał zastępca Burmistrza i prosił w związku z tym o nie formułowanie zbyt radykalnych wniosków.
Radny M. Cap zgłosił potrzebę remontu drogi wojewódzkiej we wsi Proszkowa.
Sołtys wsi Kłopotówka zgłosił konieczność rozwiązania problemu dostaw wody.
Burmistrz pan Witold Krochmal przekazał, że mając na uwadze potrzeby oraz możliwości finansowe Gminy wszystkie prośby będą realizowane i wykonywane sukcesywnie w ramach inwestycji bądź remontów.
Ad pkt 7
Informację o stanie służby zdrowia na terenie Gminy Wołów przedstawił Burmistrz pan Witold Krochmal.
Przedstawił szczegółową informację dotycząca publicznych jak również nie publicznych zakładów opieki zdrowotnej na terenie Gminy Wołów. W dalszej części poinformował radnych o stanie profilaktyki zdrowotnej w szkołach na terenie Gminy Wołów.
Informacja pisemna w załączeniu.
Radny D. Chmura pytał o pomysł Burmistrza na dalsze funkcjonowanie służby zdrowia na terenie Gminy Wołów. Burmistrz przekazał, że jedyną możliwością na uratowanie stanu służby zdrowia jest wyłączenie przychodni w Wołowie i Brzegu Dolnym w jedną strukturę. Radny A. Nejman stwierdził, że dług szpitala w Wołowie równa się długowi szpitala w Lubiążu.
Burmistrz podkreślił, że za złą sytuacją finansową szpitala w Wołowie idą inne skutki; zła sytuacja w
Przedsiębiorstwie Wod-Kan, ZGK , Mleczarni i innych. Burmistrz przekazał również, że gmina nie jest w stanie uporać się z tak ogromnym długiem bez konkretnych rozwiązań na szczeblu centralnym.
Radny A. Nejman poinformował, że szpital w Lubiążu nie miał naliczanego podatku od nieruchomości.
Dodał, że wnioskuje aby do porządku obrad następnej sesji wprowadzić punkt dotyczący zwolnienia szpitala w Lubiążu z podatku od nieruchomości.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że przedmiotowy wniosek zostanie poddany pod głosowanie w punkcie wolne wnioski.
Ad pkt 8
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Radny W. Grocholski pytał dlaczego przy przyznawaniu ekwiwalentu dla sołtysów za abonament telefoniczny nie wzięto pod uwagę wielkości sołectwa.
Burmistrz poinformował, że wielkość sołectwa jest istotna przy naliczaniu prowizji z tytułu podatku od nieruchomości.
Opinie Komisji w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr VI / 49 / 2003 w sprawie określenia zasad przyznawania sołtysom diet i zwrotu kosztów podróży służbowej w załączeniu.
Ad pkt 9
Projekt uchwały omówił dyrektor Przedsiębiorstwa Wodno – Kanalizacyjnego pan Wiesław Jaros.
Wyjaśnił, że podwyżka wody podyktowana jest trudną sytuacją przedsiębiorstwa, m.in. z uwagi na zaległości płatnicze szpitali. Ponadto w firmie wzrosły opłaty z tytułu ochrony środowiska jak również na przedsiębiorstwie ciąży obowiązek zapłacenia kwoty 300 tyś zł. podatku od nieruchomości.
Opinie Komisji w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Uchwała nr VI / 50 / 2003 w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków w załączeniu.
Ad pkt 10
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Opinie Komisji w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 17 radnych za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Uchwała nr VI / 51 / 2003 w sprawie założenia Zespołu Szkół Publicznych w Wołowie w załączeniu.
Ad pkt 11
Projekt uchwały omówił Burmistrz. Poinformował, że szkoła obecnie liczy 9 uczniów , po podjęciu uchwały dzieci nadal będą uczyły się w tym samym budynku.
Opinie Komisji w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr VI / 52 / 2003 o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Wołowi w załączeniu.
Ad pkt 12
Projekt uchwały omówił Burmistrz.
Nie zgłoszono pytań.
Za podjęciem uchwały głosowało 18 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr VI / 53 / 2003 w sprawie zmiany Regulaminu określające wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego, uchwalonego Uchwałą Rady Miejskiej w Wołowie nr XXII / 274 / 2000 z dnia 31.08.2000 r. w załączeniu.
Opinie Komisji w załączeniu.
Ad pkt 14
Projekt uchwały omówił Burmistrz. Poinformował, że jako przedstawiciela do Stowarzyszenia pn. Dolny Śląsk w Unii Europejskiej proponuje panią Małgorzątę Wach – pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie.
Za podjęciem uchwały głosowało 19 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Uchwała nr VI / 54 / 2003 w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej nr L / 415 / 2001 z dnia 29 listopada 2001 r. w sprawie przystąpienia Miasta i Gminy Wołów do Stowarzyszenia pn.