Protokół nr XLIII/06
obrad sesji Rady Miejskiej
z 27 lutego 2006r.
Ad.1
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie otworzyła obrady sesji Rady Miejskiej w Wołowie, powitała radnych, sołtysów i zaproszonych gości, stwierdziła większosć na podstawie której może działać prawomocnie Rada Miejska w Wołowie.
Ad.2
Do porządku obrad wpłynęły wnioski Burmistrza o poszerzenie porządku obrad.
I wniosek o następującej treści:
Na postawie & 50 pkt. 1, ust. 3 Uchwały Rady Miejskiej nr V/47/03 z dnia 30 stycznia 2003 r. w Wołowie wnoszę o poszerzenie porządku obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 27 lutego 2006 r. r. o punkt dotyczący rozpatrzenia projektu i podjęcie uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami , o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Za wnioskiem głosowało 18 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Wniosek przyjęto.
Wpłynął II wniosek Burmistrza o poszerzenie porządku obrad o następującej treści:
Na postawie & 50 pkt. 1, ust. 3 Uchwały Rady Miejskiej nr V/47/03 z dnia 30 stycznia 2003 r. w Wołowie wnoszę o poszerzenie porządku obrad sesji Rady Miejskiej w dniu 27 lutego 2006 r. r. o punkt dotyczący rozpatrzenia projektu i podjęcie uchwały Rady Miejskiej w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wołów oraz wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych.
Za wnioskiem głosowało 20 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Wniosek przyjęto.
Radny D. Chmura pytał czy są to wszystkie wnioski jakie wpłynęły na sesję.
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń przekazała , że w tym punkcie są to wszystkie wnioski.
Radny D. Chmura stwierdził, że komisja Finansów złożyła wniosek dotyczący kontroli przez Komisję Rewizyjną rozmów telefonicznych i delegacji.
Mecenas D. Czułowski wyjaśnił, że w tej postaci wniosek nie może być głosowany: brak jest wniosku o poszerzenie porządku obrad i brak uchwały , stąd wniosek nie może wywołać skutków prawnych.
Radny D. Chmura przekazał, że wysokość delegacji jest duża. Ponadto pytał, dlaczego Biuro Rady nie poinformowało o zaistniałej sytuacji.
Mecenas D. Czułowski poinformował, że każdy wniosek musi być rozpatrzony w określonym trybie, który narzucają wymogi formalne.
Radny J. Zygoń Przewodniczący Komisji Finansów odniósł się do wypowiedzi radnego D. Chmury, przekazał, że był obecny na posiedzeniu Komisji Finansów , ale słuchając wypowiedzi radnego D. Chmury ma wrażenie jakby siedział na zupełnie innym posiedzeniu Komisji. Wyjaśnił, że Komisja Finansów złożyła wniosek dotyczący kontroli delegacji służbowych i telefonów komórkowych . Wniosek był skierowany do Rady Miejskiej. Dodał , że nie było mowy o poszerzaniu porządku obrad.
Radny D. Chmura stwierdził, że jest cierpliwy, i poczeka: jego zdaniem Rada musi spełniać funkcję kontrolną: był przekonany , że stworzenie uchwały ma charakter czysto techniczny. Dodał, że zadaniem prawników jest pomaganie w pracy komisjom.
Ad.3
Do sprawozdania Burmistrza z działalności za okres od 21 grudnia 2005 r. do17 lutego 2006 r. radni zadawali pytania.
Radny W. Stankiewicz pytał w sprawie garaży przy ulicy Korzeniowskiego: mieszkańcy tej ulicy oczekują na jakiekolwiek zmiany, dodał , że istnieje potrzeba wykonania odwodnienia terenu.
Burmistrz pan W. Krochmal wyjaśnił, że wszczęto procedurę odnośnie zagospodarowania placu pod garaże przy ulicy Korzeniowskiego, zakończenie planuje się jeszcze w tym roku.
Radny D. Chmura prosił o wyjaśnienie: jakie zadania zgłoszono do programu SPOR oraz pytał o w sprawie obwodnicy Wrocławia.
Ponadto zwrócił się o przekazanie jakich spraw dotyczyły zarządzenia Burmistrza nr 5/2006, 18/2006, 27/2006.
Radny W. Stankiewicz pytał o przeznaczenie terenu po zakładzie drzewnym w Wołowie .
Burmistrz wyjaśnił, że gmina złożyła wnioski do wszystkich programów z jakich byłoby możliwe pozyskanie funduszy: w tym dotyczące rewitalizacji , robót kanalizacyjnych i drogowych.
Radny D. Chmura poinformował, że nie otrzymał zaproszenia na spotkanie z Sybirakami.
Ad.4
Protokół z posiedzenia sesji z 29.12.2005r. został wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej.
Za przyjęciem protokołu glosowało radnych 15, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Ad.5
W czasie dla samorządów wsi głos zabierali sołtysi.
Sołtys wsi M. Cap pytał w sprawie ewentualnych zgłoszeń podejrzeń ptasiej grypy. Przekazał informacje o zniszczonej zatoczce autobusowej przez autobus kursowy.
Burmistrz wyjaśnił, że ewentualne podejrzenia pojawienia się ptasiej grypy należy zgłaszać do Powiatowego Nadzoru Weterynarii, niemniej jednak jeśli zgłoszenie wpłynie do Urzędu to również sprawie zostanie nadany właściwy bieg.
Sołtys wsi Garwół zgłosił potrzebę umieszczenia tablicy na starym cmentarzu.
Sołtys Krzydliny Małej sygnalizował niebezpieczeństwo związane ze spadającą jemiołą rosnąca na drzewach w sąsiedztwie dróg.
Ad pkt 6
Sytuację służy zdrowia na terenie Gminy Wołów omówił Burmistrz. Przekazał o rodzaju świadczonych usług na terenie Gminy Wołów.
Pomoc dla szpitala wyniosła 3mln.205tys.zł.
Mimo problemów z jakimi boryka się służba zdrowia opieka stomatologiczna jest zapewniona w części szkół Gminy.
Informacja w załączeniu.
Następnie głos zabrał dyrektor szpitala pan P. Laska , który omówił strukturę organizacyjną PZZOZ w Wołowie. Przekazał, że jednostka nie może ubiegać się o unijne środki gdyż organizacyjnie jest zbyt mała. Mimo tego po objęciu obowiązków starano się szukać oszczędności bądź źródeł dochodu. Zastrzykiem finansowym jest otwarcie apteki. Dyrektor stara się zapewnić większość konsultacji specjalistycznych: funkcjonuje poradnia okulistyczna, diabetologiczna, ginekologiczna. Problem z kontraktowaniem niektórych usług polega na niespełnieniu wymogów formalnych: poradnia diabetologiczna jest przewidziana dla populacji 80 tys. Takie są wymogi stawiane przez NFZ.
Największe straty przynosi oddział dziecięcy w Brzegu Dolnym , z uwagi na zbyt małe obłożenie łóżek w okresie letnim.
Przychodnia nie ma podpisanego kontaktu na poradnię neurologiczną i urologiczną. Przy szpitalu funkcjonuje ZOL , który świadczy usługi komercyjne i oferta przyciąga pacjentów z całego Dolnego Śląska. Są to w większości pacjenci wymagający stałej opieki medycznej. Szpital posiada 24 miliony długu, obecnie zaciągnięto ponad 3 miliony pożyczki aby móc na bieżąco zapewnić opiekę medyczną.
Radny D. Chmura stwierdził, że z wypowiedzi pana Dyrektora wynika, iż sytuacja w szpitalu znormalizowała się, pytał o oczekiwania dyrektora wobec Gminy. Stwierdził, że szansą dla szpitala byłoby utworzenie oddziału