Protokół XXX / 2005
z obrad sesji Rady Miejskiej 27 stycznia 2005r.
Ad pkt 1
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie pani Alina Jeleń otworzyła obrady sesji, stwierdziła większość na podstawie, której może obradować Rada Miejska w Wołowie.
Sesja odbyła się przy udziale Burmistrza pana Witolda Krochmala oraz radcy prawnego: Joanny Skury i Dariusza Czułowskiego
Ad pkt 2
Do porządku obrad nie zgłoszono uwag.
Ad pkt 3
Sołtys wsi Garwół zabrał głos w sprawie kanalizacji.
Sołtys wsi Rudno stwierdził, że sołtysi powinni być informowani o inwestycjach prowadzonych we wsi.
Ad pkt 4
Do protokołu nie zgłoszono uwag. Za przyjęciem protokołu głosowało 17 radnych za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Ad pkt 5
Projekt uchwały omówił burmistrz.
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń odczytała opinię RIO w sprawie budżetu Gminy.
Burmistrz poinformował o zmniejszeniu dotacji w dziale pomoc społeczna. Ponadto przekazał o potrzebie naprawy kotła c.o. jaki uległ awarii w szkole podstawowej w Warzęgowie. Wydatki oświatowe funkcjonują na zasadzie subwencji. Planuje się wykonanie dróg przy ulicy Floriańskiej, Batalionów Chłopskich i Łąkowej oraz dokumentacji drogi w Piotroniowicach, zakończona zostanie budowa basenu, kontynuowana będzie inwestycja w Łososiowicach, ponadto rozpocznie się budowa wodociągu Wróblewo, 100 tys. zł. zostanie przeznaczone na rewitalizację ulicy Piastów Śląskich. Następnie omówił wydatki dotyczące budowy sali gimnastycznej w Krzydlinie Wielkiej, poinformował o prowadzonym remoncie budynku przy ulicy Piłsudskiego z przeznaczeniem na siedzibę MOPS. Dodał, że gmina Wołów na możliwość uzyskanie promesy na kanalizację Gminy na kwotę 30 mln. złotych.
Radny D. Chmura stwierdził, że jako klub popierają wydatki na oświatę, zgodził się z pomysłem zagospodarowania placów zabaw, natomiast zabrakło w budżecie kwestii dotyczących szpitala; pytał ile środków przeznaczono z kredytu na inwestycje a ile ze środków własnych. Stwierdził, że miasta okoliczne pozyskują ogromną sumę pieniędzy ze środków unijnych.
Jako klub składają wniosek o wykreślenie z przedmiotowej uchwały § 14 dotyczącego upoważnienia do dysponowania kwotą 1 miliona złotych. Stwierdził, że jest to nieporozumienie, radni powinni być dyspozycyjni, w każdej chwili można zwołać sesję nadzwyczajną: nie jest to budżet przełomu.
Dodał, że należy rozwiązać organizację ruchu wokół Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołowie. Ponadto zadał pytanie czy nie lepiej zacząć rozmawiać ze spółką PKN Orlen w sprawie zagospodarowania działki naprzeciw starostwa. Część miasta jest zaniedbana, firmy w Wołowie padają i nikt nie ma pomysłu na bezrobocie. Był zdania, że należy w ślad za pismem Stowarzyszenia Polsko Niemieckiego wpisać 10 tys. na dofinansowanie działalności. Młodzież jeździ za własne pieniądze, : pytał czy wyjazd nie jest promocją Gminy.
Radny A. Nejman stwierdził, że dochody są przeszacowane, w szczególności w kwestii wymiaru podatku. Był zdania, że błędnym jest rozwiązanie system ogrzewania gazowego na basenie. Fakty są takie, że społeczeństwo ubożeje: przywołał przykład Gminy Prochowice, która w zamian za przyciągnięcie inwestora wzięła na część kosztów. Stwierdził, że przyjmowany budżet nie wnosi żadnych zmian.
Radny J. Wiącek był zdania, że w budżecie nie umieszczono wydatków na remont świetlicy w Ratajach.
Burmistrz stwierdził, że remonty świetlic są dokonywane sukcesywnie, kwoty jakie są wpisane w budżecie będą ulegały zmianie po przetargach. Ponadto poinformował o zamiarze budowy mieszkań socjalnych w porozumieniu z firmą"POMET"w zamian za grunty.
O godz. 14.45 obrady sesji opuścił radny A. Nejman.
Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała pod głosowanie wniosek radnego D. Chmury dotyczący wykreślenia z przedmiotowej uchwały § 14. Za wnioskiem głosowało 6 radnych za, 14 było przeciw. Wniosek odrzucono.
Radni otrzymali treść autopoprawki do przedmiotowego projektu uchwały.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XXIX / 196 / 2004 w sprawie budżetu Gminy na 2005r. w załączeniu.
Za podjęciem uchwały wraz z autopoprawką głosowało 16 radnych za, 0 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 6
Projekt uchwały omówił burmistrz: potrzeba zmiany nazwy miejscowości wynika z rozbieżności w dokumentach mieszkańców Gminy.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XXIX / 197 / 2005 w sprawie złożenia wniosku do Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości na terenie Gminy Wołów.
Za podjęciem uchwały głosowało 20 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 7
Projekt uchwały omówił burmistrz.
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń poinformowała radnych o wnioskach Komisji Stałych do przedmiotowego projektu uchwały.
Komisja Oświaty na posiedzeniu 24 stycznia 2005r. wnioskowała o wykreślenie w § 7, pkt 12, słów:"zwłaszcza z miastami partnerskimi Gminy Wołów".
Wniosek przyjęto jednogłośnie.
Komisja Finansów na posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2005r. wnioskowała o pozostawienie nazwy instytucji bez zmian:"Wołowski Ośrodek Kultury".
Komisja Oświaty na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2005r. wnioskowała o przyjęcie w przedmiotowym projekcie uchwały zamiast Centrum Kultury"Pegaz"nazwy: Centrum Kultury"WOK".
Przewodnicząca Komisji Oświaty wnioskowała o przerwę celem zebrania się Komisji Oświaty.
Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła 10 minut przerwy w trakcie której zebrała się Komisja Oświaty.
Komisja Oświaty zgłosiła I wniosek dotyczący pozostawienia nazwy instytucji bez zmian oraz II wniosek: w § 12 pkt 3 otrzymuje brzmienie:"W skład rady centrum wchodzi maksymalnie 5 osób, w tym 2 osoby wskazane przez Radę Miejską.
Wznowiono obrady.
W związku z faktem, iż wniosek Komisji Oświaty z uwagi na swoją formę nie może zostać poddany pod głosowanie - Burmistrz zgłosił autopoprawkę polegającą na następujących zmianach:
- w § 1 przedmiotowej uchwały wykreśla się punkt 1, punkt 2 oznacza się jako punkt 1., wykreśla się punkt 3 wraz z podpunktami, punkt 4 otrzymuje numer 2.
W załączniku do przedmiotowej uchwały - zgodnie z wnioskiem Komisji Oświaty, w myśl, którego:
- w tytule załącznika słowa"Centrum Kultury Pegaz"zastępuje się słowami"Wołowski Ośrodek Kultury",
- w § 1 słowa"Centrum Kultury Pegaz"zastępuje się słowami "Wołowski Ośrodek Kultury", słowa "Centrum" zastępuje się słowem: "Ośrodek",
- w § 2, 3, 4,5, tytule rozdziału II, § 6, § 7 pkt 1 i 2 słowa "Centrum"zastępuje się słowami "Ośrodek" (z uwzględnieniem odmiany słów wynikających z kontekstu).
- w § 8 pkt 1 słowo : "Centrum"zastępuję się słowem "Ośrodek",
- w § 8 pkt 1, myślnik pierwszy wykreśla się słowa: "zwanego dalej Ośrodkiem",
- w § 8 pkt 4 słowo"Centrum "zastępuje się "Ośrodka",
- w § 9 słowo"Centrum"zastępuje się "Ośrodek", użyte w projekcie uchwały słowo"Ośrodek"zastępuje się słowami: "Wołowskiego Ośrodka Kultury"
- w § 10 i 11 słowa "Centrum" zastępuje się słowem "Ośrodka",
- w § 12, pkt 1,2 słowo "Centrum" zastępuje się słowami: "Wołowskiego Ośrodka Kultury", ponadto w § 12 pkt 3 otrzymuje brzmienie: W skład Rady Wołowskiego Ośrodka Kultury wchodzi maksymalnie 5 osób,
- w § 13, pkt 1,3, i pkt 3 pkt 13, § 14 słowo "Centrum" zastępuje się słowem"Ośrodek" z uwzględnieniem odmiany wynikającej z kontekstu,
- § 16 otrzymuje brzmienie: Ośrodek używa pieczęci podłużnej z nazwą: Wołowski Ośrodek Kultury, ul. Władysława Sikorskiego 6, 56-100 Wołów,
- wykreśla się pkt 2 w § 16,
- punkt 3 otrzymuje odpowiednio numerację 2 w brzmieniu: Biblioteka używa pieczęci podłużnej z nazwą: Wołowski Ośrodek Kultury – Biblioteka ul. Władysława Sikorskiego 8, 56-100 Wołów.
Uchwała Rady Miejskiej w Wołowie nr XXIX / 200 / 2004 w sprawie zmiany uchwały nr XV / 199 / 1999 Rady Miejskiej w Wołowie z dnia 29 października 1999r. w sprawie połączenia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie i Wołowskiego Ośrodka Kultury oraz nadania statutu dla powstałego Wołowskiego Ośrodka Kultury w załączeniu.
Za podjęciem uchwały głosowało 20 radnych za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Ad pkt 8
Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Alina Jeleń przekazała informację dotyczącą obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych wraz z kopią PIT do końca kwietnia 2005r.
Ad pkt 9
Radny D. Chmura zgłosił wniosek dotyczący zobowiązania Przewodniczącej Rady Miejskiej do zwoływania sesji po godzinie 14–stej.
Radca Prawny D. Czułowski był zdania, że taki wniosek wkracza w ustawowe kompetencje Przewodniczącego Rady do prowadzenia obrad w tym do ustalenia pory sesji.
Radna M. Trzaska zgłosiła potrzebę remontu drogi do Szkoły Społecznej. Radny J. Banaszkiewicz zgłosił konieczność budowy chodnika przy ulicy Ogrodowej w Wołowie.
Radny D. Chmura pytał czy w sprawie pani Ortyl podjęto działania.
Ponadto pytał w sprawie legalności ogłoszonego konkursu w sprawie krzewienia sportu. Burmistrz stwierdził, że konkurs ogłoszono zgodnie z przepisami prawa, legalnie. W związku z powyższym złożył wniosek dotyczący sporządzenia opinii prawnej odnośnie ogłoszonego konkursu w dziedzinie upowszechniania kultury fizycznej na terenie Gminy Wołów. Ponadto był zdania, że należy zająć się kontrolą hali i basenu. Przedmiotowy wniosek Przewodnicząca przekazała przewodniczącemu komisji rewizyjnej.
Radny J. Banaszkiewicz poinformował, że przeczytał wyrok NSA, w którym stwierdzono, że pracodawca nie ma obowiązku zwolnić radnego, pozostającego w stosunku pracy, który bierze udział w pracach ciał nie będących organami Gminy.
Radca prawny D. Czułowski stwierdził, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia radnego z pracy w przypadku, kiedy radny bierze udział w posiedzeniu ciała nie będącego organem gminy.
Radny W. Stankiewicz pytał czy mieszkanie po panu G. zostało zinwentaryzowane.
Radny D. Chmura złożył wniosek dotyczący wszczęcia kontroli budowy"Centrum Sportu"w Wołowie. Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że wniosek zostanie przekazany do Komisji Rewizyjnej.
Ad pkt 10
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wołowie podziękowała za przybycie i zamknęła obrady sesji.
Obrady zakończono o godz. 15,30.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
Alina Jeleń