Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest prawnie wyodrębnioną jednostką budżetową podległą Burmistrzowi Miasta i Gminy Wołów.
Do zadań Ośrodka Pomocy Społecznej należy:
Pomoc osobom i rodzinom w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia.
Przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej.
Zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Realizacja świadczeń pomocy społecznej.
Realizacja świadczeń rodzinnych
Pracą Ośrodka kieruje Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Ogólny zakres kompetencji poszczególnych stanowisk.
Pracownicy socjalni:
Ośrodek zatrudnia 7 terenowych pracowników socjalnych.
Zadania pracowników socjalnych:
Rozeznanie i diagnoza socjalna potrzeb mieszkańców w rejonie działania.
Kompletowanie i prowadzenie dokumentacji wymaganej do przyznania świadczeń pomocy społecznej.
Wnioskowanie i kwalifikowanie do różnorodnych form pomocy: w postaci pracy socjalnej, świadczeń finansowych i pomocy rzeczowej
Przygotowywanie projektów decyzji
Reprezentowanie w razie potrzeby interesów klienta pomocy społecznej w urzędach i instytucjach.
Praca socjalna skierowana na pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskaniu zdolności do samodzielnego rozwiązywania problemów i zapobiegania powstawaniu nowych.
Zawieranie kontraktów socjalnych
Informowanie klientów pomocy społecznej oraz przedstawicieli instytucji działających w środowisku lokalnym o prawach i uprawnieniach wynikających z systemu pomocy społecznej o możliwościach udzielania pomocy oraz możliwościach współpracy w zakresie pomagania osobom i rodzinom w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych i samodzielnym funkcjonowaniu. Większość spraw związanych z ubieganiem się o pomoc finansową załatwiana jest przez pracowników socjalnych w poszczególnych rejonach. Osoba zainteresowana uzyskaniem pomocy społecznej powinna nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby /rodziny/ potrzebującej pomocy.
Pracownik sekcji świadczeń
Terminowa realizacja świadczeń pomocy społecznej.
Sporządzanie list wypłat świadczeń i prowadzenie dokumentacji zgodnie z wymogami.
Sporządzanie sprawozdań z realizacji zadań pomocy społecznej.
Księgowa
Prowadzi sprawy związane z wypłacaniem zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych /przygotowywanie decyzji i list wypłat/
Obsługa płatnika ZUS
Wykonuje prace zlecone przez główną księgową
Pracownik administracyjno – finansowy
Prowadzi magazyn zgodnie z obowiązującymi przepisami
Prowadzi sekretariat, przyjmuje i wysyła korespondencję
Obsługuje kasę zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami głównej księgowej
Nadzoruje pracę opiekunek domowych
Opiekunki domowe
– teren działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Opieka higieniczna i pielęgnacja zalecana przez lekarza.
W miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ogólne zasady korzystania z pomocy społecznej:
Osoby i rodziny będące w trudnej sytuacji życiowej mają prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Świadczenia pomocy społecznej udzielane są na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc może też być udzielona z urzędu, ale po uzyskaniu zgody osoby potrzebującej pomocy.
Podstawą przyznania świadczenia jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o pomoc.
Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby, w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania osoby na pobyt stały.
Podstawą ustalenia danych osoby ubiegającej się o świadczenia, stanu jej zdrowia oraz sytuacji osobistej, rodzinnej i materialnej stanowią odpowiednio aktualne dokumenty, w szczególności: dowód osobisty, orzeczenie komisji lub zespołu ds. inwalidztwa i zatrudnienia o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, dowód otrzymywania emerytury lub renty, zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu przez dziecko nauki, oświadczenie, że dziecko nie otrzymuje pomocy materialnej ze szkoły, oświadczenie o stanie majątkowym, decyzja urzędu pracy o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, legitymacja ubezpieczeniowa ZUS /do wglądu/.
Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia wydawane są w formie pisemnej.
Od decyzji wydanej przez Ośrodek przysługuje klientowi prawo do odwołania – za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do organu wskazanego w decyzji.