Rozdział I Postanowienia ogólne
§1. Statut określa: 1) ustrój Gminy Wołów. 2) organizację wewnętrzną oraz tryb pracy Rady Miejskiej w Wołowie, komisji Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta i Gminy w Wołowie. 3) zasady tworzenia, łączenia, podziału i znoszenia jednostek pomocniczych Gminy oraz udziału przewodniczących tych jednostek w pracach Rady Miejskiej. 4) zasady dostępu obywateli do dokumentów Rady. jej komisji oraz korzystania z nich.
§2. Ilekroć w niniejszym Statucie jest mowa o: 1) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Wołów. 2) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Miejską w Wołowie. 3) Przewodniczącym - należy przez to rozumieć Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wołowie. 4) Wiceprzewodniczącym - należy przez to rozumieć Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Wołowie 5) komisji - należy przez to rozumieć komisję Rady Miejskiej w Wołowie. 6) Komisji Rewizyjnej - należy przez to rozumieć Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Wołowie. 7) Burmistrzu - należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Wołów. 8) Urzędzie - należy przez to rozumieć Urząd Miasta i Gminy w Wołowie 9) statucie - należy przez to rozumieć Statut Gminy Wołów. 10) Biurze Rady - należy przez to rozumieć Biuro Rady Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie. 11) ustawie - ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).
Rozdział II Gmina
§3. 1. Gmina Wołów jest podstawową jednostką lokalnego samorządu terytorialnego, powołaną dla organizacji życia publicznego na swoim terytorium. 2. Wszystkie osoby, które na stale zamieszkują na obszarze Gmin,. mocy ustawy o samorządzie gminnym, stanowią gminną wspólnotę samorządową, realizującą swoje zbiorowe cele lokalne poprzez udział w referendum oraz poprzez swe organy. 3. Gmina posiada osobowość prawną.
§4. 1. Gmina położona jest w powiecie wołowskim. w województwie dolnośląskim i obejmuje obszar o powierzchni 331.1 km2. 2. Granice terytorialne Gminy określa mapa w skali 1:100 000. stanowiąca załącznik nr l do statutu. 3. Herbem gminy jest wizerunek wolu w kolorze brązowym z białym czołem, stopami i końcem ogona, z głową zwróconą w lewo, umieszczony na białym polu pionowej prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej po środku. Zasady używania herbu Gminy oraz insygniów władz określa Rada w odrębnej uchwale. Wzór herbu Gminy zawiera załącznik nr 2 do niniejszego statutu.
§5. 1. Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym niezastrzeżone na rzecz innych podmiotów. 2. Gmina spełnia swoje zadania przez swoje organy, realizując zadania własne i zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz zadania wynikające z porozumień.
§6. Podstawowym zadaniem własnym gminy jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb gminnej wspólnoty samorządowej, w szczególności w zakresie: 1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej. 2) gminnych dróg. ulic. mostów, placów oraz organizacji mchu drogowego. 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę. kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. 4) lokalnego transportu zbiorowego. 5) ochrony zdrowia. 6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych. 7) gminnego budownictwa mieszkaniowego. 8) edukacji publicznej. 9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury. 10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. 11) targowisk i hal targowych. 12) zieleni gminnych i zadrzewień. 13) cmentarzy gminnych. 14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. 15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. 16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej. 17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej. 18) promocji gminy. 19) współpracy z organizacjami pozarządowymi. 20) współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
§7. 1. Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za pośrednictwem organów gminy. 2. Organami gminy są: 1) Rada Miejska jako organ stanowiący i kontrolny. 2) Burmistrz Miasta i Gminy jako organ wykonawczy. 3) Siedzibą organów Gminy jest miasto Wołów.
§8. 1. W Gminie mogą być tworzone jednostki pomocnicze: osiedla i sołectwa. Wykaz jednostek pomocniczych Gminy stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Statutu. 2. W celu wykonywania swych zadań Gmina tworzy jednostki organizacyjne. Burmistrz prowadzi rejestr gminnych jednostek organizacyjnych.
§9. 1. Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców Gminy . w tym zwłaszcza w śród młodzieży. 2. Rada na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy mającej charakter konsultacyjny. 3. Rada, powołując Młodzieżową Radę Gminy, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania.
Rozdział III Organizacja wewnętrzna Rady
§10. 1. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym w Gminie. 2. Ustawowy skład Rady wynosi 21 radnych. 3. Kompetencje Rady określają ustawy oraz niniejszy statut.
§11. Do wyłącznej kompetencji Rady należy: 1) uchwalenie statutu Gminy. 2) ustalanie wynagrodzenia Burmistrza, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności. 3) powołanie i odwołanie skarbnika gminy, który jest głównym księgowym budżetu, oraz sekretarza gminy - na wniosek Burmistrza. 4) uchwalanie budżetu gminy, rozpatrywanie sprawozdań z wykonania budżetu oraz podejmowanie chwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Burmistrzów i z tego tytułu. 5) uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 6) uchwalanie programów gospodarczych. 7) ustalanie zakresu działania sołectw. zasad przekazywania im składników mienia do korzystania oraz zasad przekazywania środków budżetowych na realizację zadań przez te jednostki. 8) podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w ustawach. 9) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, a dotyczących: a) określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata. o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej: b) emitowania obligacji oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu przez Burmistrza. c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów. d) ustalenie maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez Burmistrza w roku budżetowym. e) zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości przekraczającej granicę ustaloną corocznie przez Radę. f) tworzenie i przystępowanie do spółek i spółdzielni oraz rozwiązywania i występowania z nich. g) określania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez Burmistrza. h) tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek, i) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez Burmistrza w roku budżetowym. 10) określanie wysokości sumy. do której Burmistrz może samodzielnie zaciągać zobowiązania. 11) podejmowanie uchwał w sprawie przejęcia zadań z zakresu administracji rządowej oraz zadań z zakresu właściwości powiatu i województwa, o których mowa w art. 8 ust. 2 i ust. 2a ustawy. 12) podejmowanie uchwał w sprawie współdziałania z innymi gminami oraz wydzielania na ten cel odpowiedniego majątku. 13) podejmowanie uchwał w sprawach współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw oraz przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych. 14) podejmowanie uchwał w sprawach: herbu gminy, nazw ulic i placów publicznych oraz wznoszenia pomników. 15) nadawanie honorowego obywatelstwa gminy. 16) podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów. 17) stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji Rady.
§ 12. 1. Rada działa na sesjach a także poprzez swoje komisje i organ wykonawczy - Burmistrza. 2. Burmistrz, i komisje Rady pozostają pod kontrolą Rady. której składają sprawozdania ze swojej działalności.
§ 13. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego oraz 2 Wiceprzewodniczących.
§ 14. 1. Przewodniczący Rady organizuje pracę Rady i prowadzi jej obrady. 2. Wyboru Przewodniczącego dokonuje Rada nowej kadencji na pierwszej sesji.
§ 15. 1. Przewodniczący Rady w szczególności: 1) zwołuje sesje Rady. 2) przewodniczy obradom. 3) sprawuje policję sesyjną. 4) kieruje obsługa kancelaryjną posiedzeń Rady. 5) koordynuje z ramienia Rady prace komisji Rady. 6) przekazuje projekty uchwał do zaopiniowania komisjom i Burmistrzowi. 7) zarządza i przeprowadza głosowanie nad projektami uchwał. 8) podpisuje uchwały Rady. 9) czuwa nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu. 2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje wyznaczony pisemnie przez Przewodniczącego Wiceprzewodniczący. 3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego i nie wyznaczenia Wiceprzewodniczącego zadania Przewodniczącego wykonuje Wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem obecny na sesji.
§16. 1. Przewodniczący, oprócz uprawnień przewidzianych w § 15 Statutu, jest upoważniony do reprezentowania Rady na zewnątrz. 2. Rada, na wniosek Przewodniczącego, może upoważnić w drodze uchwały inną niż Przewodniczący osobę do reprezentowania jej na zewnątrz.
§17. 1. Rada powołuje następujące komisje stałe: 1) Rewizyjną. 2) Finansów i Rozwoju Gospodarczego. 3) Oświaty i Kultury. 4) Zdrowia. Rekreacji i Spraw Socjalnych. 5) Praw Obywatelskich. 6) Rolnictwa. Leśnictwa i Ochrony Środowiska. 7) Działań Gospodarczych.
§18. 1. Komisje stale podejmują i realizują wszystkie przedsięwzięcia służące wykonaniu zadań Rady oraz zadania zlecone przez Radę 2. Do zadań komisji stałych należy w szczególności : 1) sprawowanie nadzoru w zakresie spraw. do których komisja została powołana. 2) opiniowanie i rozpatrywanie spraw przekazanych komisji przez Radę. Burmistrza i radnych. 3) występowanie z inicjatywą uchwałodawczą oraz przygotowanie projektów uchwal. 4) sprawowanie kontroli nad wykonaniem uchwal Rady przez Burmistrza w ramach kompetencji komisji. 5) współdziałanie komisji w przypadku rozpatrywania zadań wspólnych komisji poprzez wspólne posiedzenia oraz podejmowanie wspólnych wniosków i opinii. 6) współpraca z komisjami sąsiednich jednostek samorządu terytorialnego. 7) wykonywanie innych zadań określonych przez Radę. 3. Przedmiot działania poszczególnych komisji stałych, liczbę członków i skład osobowy komisji stałych określa Rada w odrębnych uchwałach.
§19. W czasie trwania kadencji Rada może powołać doraźne komisje do wykonywania określonych zadań, określając ich skład i zakres działania.
§20. 1. Komisje podlegają Radzie, której przedstawiają do końca stycznia każdego roku plan pracy oraz składają sprawozdania z działalności. 2. Komisja doraźna składa sprawozdanie z działalności niezwłocznie po wykonaniu zadania, do którego została powołana. 3. Rada może nakazać komisjom dokonanie w planie pracy stosownych zmian.
§21. 1. Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji wybrany przez Radę na wniosek komisji lub zastępca przewodniczącego komisji, wybrany przez członków danej komisji spośród członków danej komisji. 2. Radny może być przewodniczącym jednej komisji stałej.
§22. 1. Komisje pracują na posiedzeniach zwoływanych przez jej przewodniczącego zgodnie z zatwierdzonym planem pracy oraz w miarę potrzeb. 2. Posiedzenia, o jakich mowa w ust. l mogą być zwoływane z własnej inicjatywy przewodniczącego Komisji, a także na pisemny umotywowany wniosek: 1) przewodniczącego Rady lub Wiceprzewodniczącego Rady z pisemnego upoważnienia Przewodniczącego Rady. 2) członków komisji w ilości 1/2 uchwalonego składu komisji. 3. Przewodniczący komisji może zaprosić na jej posiedzenia: 1) radnych nie będących członkami komisji. 2) osoby zaangażowane na wniosek komisji w charakterze biegłych lub ekspertów. 4. W posiedzeniach komisji mogą uczestniczyć radni nie będący jej członkami. Mogą oni zabierać glos w dyskusji i składać wnioski bez prawa udziału w głosowaniu. 5. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół, który podpisuje prowadzący obrady komisji oraz protokolant.
§23. 1. Opinie i wnioski komisji uchwalane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji, w głosowaniu jawnym.
§24. 1. Komisje Rady mogą odbywać wspólne posiedzenia. 2. Komisje Rady mogą podejmować współpracę z odpowiednimi komisjami innych gmin. zwłaszcza sąsiadujących, a nadto z innymi podmiotami, jeśli jest to uzasadnione przedmiotem ich działalności. 3. Na podstawie upoważnienia Rady Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący Rady. koordynujący pracę komisji Rady mogą zwołać posiedzenie komisji i nakazać złożenie Radzie sprawozdania.
§25. Obsługę Rady, jej organów oraz komisji Rady zapewnia Biuro Rady, wchodzące w skład Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie.
Rozdział IV Tryb pracy Rady
1. Sesje Rady
§26. 1. Rada obraduje na sesjach i rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji, określone w ustawie o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach, a także w przepisach prawnych wydawanych na podstawie ustaw. 2. Oprócz uchwal Rada może podejmować: 1) postanowienia proceduralne. 2) deklaracje - zawierające samozobowiązanie się do określonego postępowania. 3) stanowiska - zawierające stanowisko w określonej sprawie. 4) apele - zawierające formalnie niewiążące wezwania adresatów zewnętrznych do określonego postępowania, podjęcia inicjatywy czy zadania.
§27. 1. Rada odbywa sesje zwyczajne z częstotliwością potrzebną do wykonania zadań Rady, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. 2. Sesjami zwyczajnymi są sesje przewidziane w planie pracy Rady oraz sesje nieprzewidziane w planie, ale zwołane w zwykłym trybie. 3. W przypadku nie cierpiącym zwłoki, a także w sytuacjach określonych w odrębnych przepisach zwołuje się sesje nadzwyczajne. Sesje nadzwyczajne są zwoływane przez Przewodniczącego na pisemny wniosek Burmistrza lub co najmniej 1/4 ustawowego składu Rady w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku jednak nie wcześniej niż 24 godziny po złożeniu wniosku.
2. Przygotowanie sesji
§28. 1. Sesje przygotowuje Przewodniczący. 2. Przygotowanie sesji obejmuje: 1) ustalenie porządku obrad. 2) ustalenie czasu i miejsca obrad. 3) zapewnienie dostarczenia radnym materiałów, w tym projektów uchwał, dotyczących poszczególnych punktów porządku obrad. 3. Sesje zwołuje Przewodniczący Rady lub Wiceprzewodniczący na podstawie pisemnego upoważnienia Przewodniczącego. 4. O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad sesyjnych zawiadamia się radnych najpóźniej na 7 dni przed terminem obrad, za pomocą listów poleconych lub w inny sposób zapewniający skuteczne zawiadomienie w powyższym terminie. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. 5. O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad sesji nadzwyczajnej zawiadamia się radnych najpóźniej na 24 godziny przed terminem obrad. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. 6. W razie niedotrzymania terminu, o którym mowa w ustępie 4. Rada może postanowić o odroczeniu sesji i wyznaczyć nowy termin jej odbycia. 7. Wniosek o odroczenie sesji może być zgłoszony przez radnego tylko na początku obrad, przed głosowaniem nad ewentualnym wnioskiem o zmianę porządku obrad. 8. Zawiadomienie o terminie, miejscu i przedmiocie obrad Rady powinno być podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
§29. 1. Sesja odbywa się na jednym lub kilku posiedzeniach. Posiedzenie nic powinno trwać dłużej niż 8 godzin. Po tym czasie każdy z radnych może zgłosić wniosek o przerwanie posiedzenia i kontynuowanie obrad w innym terminie. 2. Na wniosek Przewodniczącego obrad bądź radnego Rada może postanowić o przerwaniu sesji i kontynuowaniu obrad w innym wyznaczonym terminie na kolejnym posiedzeniu tej samej sesji. 3. O przerwaniu sesji w trybie przewidzianym w ust. 2. Rada może postanowić w szczególności ze względu na niemożliwość wyczerpania porządku obrad, potrzebę uzyskania dodatkowych materiałów lub inne nieprzewidziane przeszkody, uniemożliwiające Radzie właściwe obradowanie lub podjęcie uchwał. 4. Fakt przerwania obrad oraz imiona i nazwiska radnych, którzy bez usprawiedliwienia opuścili obrady przed ich zakończeniem, odnotowuje się w protokole.
§30. 1. Sesję otwiera, prowadzi i zamyka Przewodniczący Rady. 2. Przewodniczący może w trakcie trwania sesji przekazać prowadzenie części obrad wyznaczonemu Wiceprzewodniczącemu. 3. Rada na wniosek Przewodniczącego Rady może powołać spośród radnych sekretarza obrad i powierzyć mu rejestrowanie zgłoszonych wniosków, obliczanie wyników głosowania jawnego, sprawdzanie quorum oraz wykonywanie innych czynności o podobnym charakterze.
§31. 1. Otwarcie sesji następuje po wypowiedzeniu przez Przewodniczącego Rady formuły:
Nazwa dokumentu: | Statut Gminy uchwalony na sesji otwarcia | Osoba, która wytworzyła informację: | Jan Kowalski | Osoba, która odpowiada za treść: | Jan Kowalski | Osoba, która wprowadzała dane: | Administrator | Data wytworzenia informacji: | 2003-06-09 19:39:30 | Data ostatniej aktualizacji: | 2003-07-09 19:51:52 |
Wersja do wydruku...
|